Islámský stát bojuje o přežití, v Mosulu zahájil protiofenzivu | E15.cz

Islámský stát bojuje o přežití, v Mosulu zahájil protiofenzivu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) zahájili protiofenzivu na severním okraji mosulského starého města. Podle armádních zdrojů se jim podařilo zatlačit postupující armádu zpět o desítky metrů. Vojsko bojuje o Mosul od loňského podzimu a zbývá mu osvobodit historické centrum, které je v západní polovině města.

Podle armádních zdrojů citovaných agenturou AP zahájilo 50 až 100 členů IS krátce po poledni protiúder na severním okraji starého města. Jeden z lékařů řekl, že do ošetřovny bylo převezeno přes deset zraněných iráckých vojáků.

IS, který Mosul zabral v roce 2014, podle AP nyní ve městě drží poslední kilometr čtvereční území. Armáda odhaduje, že na místě zůstalo jenom několik set členů IS, hlavně zahraničních bojovníků.

V jedné vesnici jižně od Mosulu členové IS podle irácké televize zabili dva místní novináře. Televizní zpráva neuvádí, kdy se incident stal. Členům IS se podařilo dostat do již osvobozené vesnice Imám Gharbí tento týden a vojáci se je snaží podle televize znovu vytlačit.

Názor experta na období, které nás čeká po porážce tzv. Islámského státu:

Po porážce Islámského státu přijde víc útoků v Evropě. Teror dorazí i do Česka, říká expert

Z města, které mívalo až dva miliony obyvatel, od začátku bojů uprchly statisíce lidí, v centru jich je nyní podle odhadů na 100 tisíc.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) oznámila, že kvůli zhoršené bezpečnostní situaci pozastavila operace ve dvou uprchlických táborech poblíž Mosulu. Je v nich 80 tisíc lidí. Podle IOM v táborech Kajára a Hadž Alí panuje násilí a ozývá se sporadická střelba.

Mluvčí Joel Millman řekl, že organizace své místní zaměstnance vyzvala, aby do táborů nevstupovali. Irácké úřady v nich vyhlásily zákaz vycházení a omezily pohyb osob.

Podívejte se na dramatické záběry přímo z Mosulu:
Dramatické záběry z Mosulu. Bývalý člen speciálních jednotek se vrhl do přímé palby aby zachránil malou holčičku.

Do Hadž Alí nemohlo vjet ani šest cisteren s vodou, které tam vyslalo ministerstvo pro migraci, a to za situace, kdy teploty dosahují až 50 stupňů Celsia.

Humanitární organizace, které působí v táborech kolem Mosulu, své operace pozastavily v minulosti už několikrát, ale do několika dní byly schopné práci obnovit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video