Islámský stát padl v iráckém Tall Afaru. Budeme vás pronásledovat, vzkázal premiér bojovníkům | E15.cz

Islámský stát padl v iráckém Tall Afaru. Budeme vás pronásledovat, vzkázal premiér bojovníkům

ČTK

Irácký premiér Hajdar Abádí oznámil oficiálně osvobození severoiráckého města Tall Afar. Irácké sdělovací prostředky o vítězství armády nad Islámským státem v tomto městě informovaly už v neděli.

Abádí až nyní vydal oficiální prohlášení, v němž uvádí, že "Tall Afar byl osvobozen". "Vzkazujeme bojovníkům Islámského státu: ať jste kdekoli, budeme vás pronásledovat. Nemáte jinou možnost, než se vzdát. Naše štěstí se završilo. Je tu vítězství a celá provincie Ninive je nyní v rukou naší armády," stojí v Abádího prohlášení.

Přes půl milionu Španělů v Barceloně demonstrovalo proti terorismu, zúčastnil se i král Felipe VI.

Vojsku se s pomocí kurdských a šíitských milicí a také mezinárodní koalice podařilo Islámský stát (IS) vytlačit v červenci po devítiměsíčním boji z Mosulu, což je správní středisko Ninive. Bitva o Tall Afar, kam se lidé z IS stáhli, byla kratší a šíité do ní zasáhli více než do bojů o Mosul. Porážku IS v Mosulu přijel Abádí ohlásit osobně.

IS v Iráku přišel o své hlavní pozice, ale je stále v Havídži, která leží asi 300 kilometrů severně od Bagdádu, a v několika lokalitách u syrské hranice. Velkému tlaku čelí také v sousední Sýrii. Sever obou zemí začal osazovat v roce 2014 a vyhlásil na dobytém území chalífát.

Podívejte se na fotografie z bojů o Tall Afar:

Asad: Sýrie není v izolaci, jak si některé státy myslí. Země se bude orientovat na Východ
Tank v náklaďáku, sebevražedná auta. Podívejte se na improvizovanou jízdní divizi Islámského státu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!