Islámský stát padl v iráckém Tall Afaru. Budeme vás pronásledovat, vzkázal premiér bojovníkům | E15.cz

Islámský stát padl v iráckém Tall Afaru. Budeme vás pronásledovat, vzkázal premiér bojovníkům

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Irácký premiér Hajdar Abádí oznámil oficiálně osvobození severoiráckého města Tall Afar. Irácké sdělovací prostředky o vítězství armády nad Islámským státem v tomto městě informovaly už v neděli.

Abádí až nyní vydal oficiální prohlášení, v němž uvádí, že "Tall Afar byl osvobozen". "Vzkazujeme bojovníkům Islámského státu: ať jste kdekoli, budeme vás pronásledovat. Nemáte jinou možnost, než se vzdát. Naše štěstí se završilo. Je tu vítězství a celá provincie Ninive je nyní v rukou naší armády," stojí v Abádího prohlášení.

Vojsku se s pomocí kurdských a šíitských milicí a také mezinárodní koalice podařilo Islámský stát (IS) vytlačit v červenci po devítiměsíčním boji z Mosulu, což je správní středisko Ninive. Bitva o Tall Afar, kam se lidé z IS stáhli, byla kratší a šíité do ní zasáhli více než do bojů o Mosul. Porážku IS v Mosulu přijel Abádí ohlásit osobně.

IS v Iráku přišel o své hlavní pozice, ale je stále v Havídži, která leží asi 300 kilometrů severně od Bagdádu, a v několika lokalitách u syrské hranice. Velkému tlaku čelí také v sousední Sýrii. Sever obou zemí začal osazovat v roce 2014 a vyhlásil na dobytém území chalífát.

Podívejte se na fotografie z bojů o Tall Afar:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video