Přes půl milionu Španělů v Barceloně demonstrovalo proti terorismu, zúčastnil se i král Felipe VI. | E15.cz

Přes půl milionu Španělů v Barceloně demonstrovalo proti terorismu, zúčastnil se i král Felipe VI.

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Velké demonstrace proti terorismu, která se konala Barceloně, se zúčastnil také španělský král Felipe VI. Panovník tak učinil zcela výjimečně, vůbec poprvé od obnovení monarchie v 1975. Akce v metropoli autonomního Katalánska byla uspořádaná pod heslem Nemám strach v reakci na teroristické útoky, které si minulý týden vyžádaly 15 obětí a 126 zraněných. Zúčastnilo se přes půl milionu lidí.

"Naplňme ulice mírem a svobodou," vybídla radnice druhého největšího města Španělska po atentátech spáchaných v Barceloně a v nedalekém letovisku Cambrils 17. a 18. srpna. K útokům se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

První řady průvodu za obřím transparentem "No tinc por" (katalánsky Nemám strach) byly na přání radnice vyhrazeny představitelům složek, které se od prvního okamžiku staraly o oběti: policistům, hasičům, zdravotníkům, taxikářům, obchodníkům i obyvatelům barcelonské třídy La Rambla, kde došlo k hlavnímu útoku.

Vedle krále se demonstrace zúčastnil i premiér konzervativní vlády Mariano Rajoy a další španělští politici.

"Nejlepší odpovědí je mír" a také "Ne islamofobii" si bylo možné přečíst na transparentech. V davu bylo vidět i ženy a muže v typickém muslimském oblečení, a to i v bezprostřední blízkosti panovníka.

Mnoho demonstrantů přišlo s katalánskými vlajkami. Z davu zazněly i kritické výkřiky na adresu krále, mimo jiné za jeho podporu exportu zbraní do Saúdské Arábie.

Podívejte se do galerie, jak probíhala demonstrace:

V čele Katalánska stojí separatisté, toužící odtrhnout region od Španělska. Ačkoli mezi ústřední vládou a regionálním vedením panují rozpory, barcelonská manifestace měla být příležitostí uzavřít příměří, poznamenala AFP. Dodala, že nedaleko od Rajoye kráčel šéf katalánské vlády Carles Puigdemont, odhodlaný uspořádat 1. října referendum o sebeurčení, a to navzdory nesouhlasu Madridu.

Rajoy, který bývá často obviňován z přilévání oleje do ohně sporu kolem statusu Katalánska, v předvečer demonstrace hovořil o lásce ke Katalánsku a k Barceloně a chválil katalánskou policii, která do sta hodin od atentátu dokázala zneškodnit celou teroristickou buňku.

Demonstrace podobné té barcelonské byly dnes ohlášeny také z Madridu, Valencie a Viga.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video