Islámský stát utrpěl nové ztráty v libyjské Syrtě, ovládá jen třetinu města | E15.cz

Islámský stát utrpěl nové ztráty v libyjské Syrtě, ovládá jen třetinu města

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Libyjské vládní jednotky za pomoci amerických leteckých úderů osvobodily od radikálů z takzvaného Islámského státu (IS) už 70 procent Syrty. Agentuře AP to řekl starosta tohoto pobřežního města. Syrta, která je poslední baštou IS v Libyi, bude podle něj brzy osvobozena celá. Mluvčí vládních sil zdůraznil, že vojáci obsadily i konferenční centrum, kde byl generální štáb IS v zemi.

Vládní vojáci se za posledních 24 hodin zmocnili několika strategických částí města a pod kontrolou mají jeho západní a jižní sektor. Džihádisty je ale ještě třeba vyhnat ze tří čtvrtí u pobřeží, řekl mluvčí vládních jednotek. AP cituje i představitele médií, podle něhož teď nastala rozhodující fáze bojů. Ve městě jsou podle libyjských úřadů stovky bojovníků IS.

„Oznámení o osvobození (Syrty) bude vydáno až po osvobození celého města,“ prohlásil mluvčí vládních sil. Od zahájení ofenzívy 12. května zahynulo více než 300 vojáků.

V bojích o Syrtu už také zemřely desítky radikálů, nejméně 40. Mnozí džihádisté utekli, další jsou podle zdroje AP nyní obklíčeni v obytných čtvrtích v severní části města a v palácovém komplexu u přístavu.

Město, které leží asi 450 kilometrů východně od metropole Tripolisu, bylo pro IS nejpevnější pozicí mimo Irák a Sýrii. Boje o Syrtu začaly v polovině května a 1. srpna zahájily Spojené státy na žádost nové libyjské vlády letecké údery na radikály, neboť libyjským jednotkám se nedařilo postupovat.

„Mezinárodní podpora velmi pomohla,“ uvedl starosta Syrty. Americký prezident Barack Obama nedávno řekl, že letecké údery amerických letadel spadají do obrany národní bezpečnosti Spojených států a jejich evropských spojenců, z nichž někteří, jako Francie, čelí vlně atentátů přívrženců IS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video