K bombardování islamistů by USA mohly využít i své základny v Itálii | E15.cz

K bombardování islamistů by USA mohly využít i své základny v Itálii

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Itálie naznačila, že by umožnila Spojeným státům využívat italské základny a vzdušný prostor pro nynější údery proti ozbrojencům z Islámského státu (IS), kteří operují v Libyi. Italská ministryně obrany Roberta Pinottiová dnes uvedla, že její vláda je připravena "pozitivně vyhodnotit" jakoukoli žádost z Washingtonu, jestliže tento krok povede "k mnohem rychlejšímu a účinnějšímu konci celé operace."

Pinottiová své prohlášení pronesla v dolní komoře parlamentu, když odpovídala na dotazy poslanců. Uvedla, že americká vojenská akce „bude časově omezená a bude probíhat rovněž v omezené oblasti“. Nepředpokládá se využití pozemních sil. Ministryně dodala, že operace má jen „umožnit libyjským silám porazit teroristy v oblasti Syrty.“ Zatím Američané přes italské území neletěli.

Italská vláda se podle Pinottiové domnívá, že „úspěch bojů, jejichž cílem je odstranit teroristická centra Islámského státu v Libyi, je velmi důležitý pro bezpečnost nejen této země, ale i Evropy a Itálie“. Italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni již v úterý uvedl, že stabilizace Libye by rovněž pomohla kontrolovat současnou migrační krizi. Pašeráci lidí totiž využívají ozbrojeného konfliktu a chaosu v zemi a posílají z libyjského pobřeží do Evropy stovky tisíc migrantů pocházejících z Afriky i Blízkého východu.

Angažovanost v Libyi

Itálie již dříve oznámila, že její základnu Sigonella na Sicílii mohou využívat americké bezpilotní letouny, jestliže to bude potřeba pro ochranu amerických jednotek. Američané zahájili letecké údery na islamisty v Libyi v pondělí na žádost libyjské vlády, která má podporu OSN. Letouny ze vzduchu pomáhají operaci, která si klade za cíl vytlačit ozbrojence z města Syrta.

Pobřežní město ležící 450 kilometrů východně od metropole Tripolisu bylo pro Islámský stát nejpevnější pozicí mimo Irák a Sýrii. Boje o Syrtu začaly v polovině května. USA odhadují, že v Libyi působí 5000 radikálů, většina z nich právě v oblasti Syrty.

Provládním jednotkám se v ofenzivě proti islamistům daří a získaly kontroly nad dalšími oblastmi dosud ovládanými IS. Jejich postup nicméně zpomalují nastražené miny a rovněž odstřelovači, uvedla agentura AFP. „Některé cíle je velmi těžké zasáhnout, protože se nacházejí mezi domy,“ uvedl mluvčí provládní jednotek. „Americké nálety, které jsou velmi přesné, nám pomáhají zničit tyto cíle,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video