Islámský stát vyzývá k útokům na USA a jejich spojence | E15.cz

Islámský stát vyzývá k útokům na USA a jejich spojence

Islámský stát vyzývá k útokům na USA a jejich spojence
Bojovníci Islámského státu v iráckém Ninive
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) vyzvali své stoupence, aby útočili na občany Spojených států, Francie a dalších zemí, které se účastní boje proti radikálům. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americkou monitorovací službu SITE. Mluvčí IS abú Muhammad Adnání vzkázal americkému prezidentovi Baracku Obamovi, že jeho jednotky čeká nevyhnutelná porážka.

Jak mluvčí IS abú Muhammad Adnání prohlásil, vojenský zásah koalice vedené Američany bude „posledním tažením křižáků“. „Budou zlomeni a poraženi, stejně jako byla poražena jejich předchozí tažení,“ dodal mluvčí a vyzval své stoupence k útokům zejména na Američany, Francouze, Kanaďany a Australany.

V prohlášení, ze kterého citovala agentura Reuters, se Adnání rovněž vysmívá západním vůdcům za jejich prohlubující se zapojení do boje proti islamistům v regionu. Jak říká, Obama opakuje chyby svého předchůdce George Bushe mladšího. „Jestliže s ním (Islámským státem) budete bojovat, stane se silnější a odolnější. Jestliže ho necháte být, ještě více se rozroste a rozšíří,“ prohlásil mluvčí IS.

Přímo na adresu amerického prezidenta pak dodává: „Tvrdíš, že Amerika nebude zatažena do pozemní války. Ale ona do ní zatažena bude. A povede to k její smrti, pohřbení a zničení.“

I přes vyslovené hrozby oznámila dnes také Austrálie, že se připojí k leteckým útokům na IS. Její ministr obrany však neupřesnil, zda se australské stíhačky budou podílet přímo na bombardování, nebo poskytnou pouze podporu. Spolu s USA se na náletech na pozice radikálních islamistů na severu Iráku podílí už i Francie. Ministr zahraničí Laurent Fabius však dnes vyloučil možné rozšíření francouzských náletů také na Sýrii.

Spojené státy dnes navíc odmítly nabídku Íránu na spolupráci v boji proti IS výměnou za ústupky při jednáních o íránském jaderném programu. Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta se jedná o dvě „zcela oddělené“ záležitosti.

IS žádá útoky na Sinaji

Islámský stát rovněž vyslal vzkaz islamistickým skupinám na egyptském Sinajském poloostrově, které vyzval, aby pokračovaly v útocích proti bezpečnostním složkám i ve stínání hlav svých odpůrců. Toto prohlášení radikálů, kteří obsadili rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, nejspíš ještě prohloubí obavy, které panují ohledně kontaktů mezi islamistickými skupinami v regionu.

Platí hrozba IS i pro Česko?
Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky není Česko formálně součástí koalice proti IS, ačkoli dodává munici kurdským jednotkám bojujícím proti islamistům. Připustil nicméně, že se výhrůžkou IS bude zabývat Bezpečnostní rada státu.

„Nastražte na ně výbušniny na silnicích. Útočte na jejich základny. Přepadejte jejich domy. Stínejte jim hlavy. Nedovolte jim, aby se cítili bezpečně,“ uvedl mluvčí IS Adnání na internetu.

Egypt přítomnost islamistů odmítá

Egyptští islamisté znásobili útoky po loňském svržení prezidenta Muhammada Mursího. Organizaci, která se hlásí k teroristické síti Al-Káida, se připisuje množství násilných akcí, při kterých zahynuly desítky vojáků a policistů.

Již na začátku září se objevila informace, že s egyptskými radikály začali spolupracovat právě ozbrojenci z hnutí Islámský stát. Prý jim dávají hlavně instrukce, jak provádět efektivnější operace. Egyptské úřady ale odmítají, že by se v zemi již nacházeli někteří z bojovníků Islámského státu.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!