Islámský stát ztrácí kontrolu nad svou poslední syrskou baštou

Kobání zničila válka s Islámským státem

Kobání zničila válka s Islámským státem Zdroj: ctk/ap

Kobání zničila válka s Islámským státem
Kobání zničila válka s Islámským státem
Kobání zničila válka s Islámským státem
Kobání zničila válka s Islámským státem
Kobání zničila válka s Islámským státem a také koaliční nálety směřované na pozice islamistů. Drtivá většina domů je v ruinách. Přesto se sem začínají vracet jeho obyvatelé. Tvrdí, že své město milují a chtějí ho vystavět znovu.
14
Fotogalerie

Arabsko-kurdské povstalecké jednotky, podporované koalicí v čele se Spojenými státy, dobyly druhou čtvrť v syrském městě Rakka. Rakka je v Sýrii poslední baštou teroristického hnutí Islámský stát (IS).

"Hněv Eufratu osvobodil po dvou dnech bojů čtvrť Rumáníjá," uvedla aliance Syrské demokratické síly (SDF). Hněv Eufratu je kódové označení ofenzivy za osvobození města Rakka, která začala loni v listopadu. Nejprve jednotky dobývaly okolní regiony v provincii, na město samotné udeřily před týdnem.

Jednotky SDF mají nyní v Rakce pod kontrolou dvě čtvrti: na severozápadě Rumáníju a na východním okraji města čtvrť Mašlab, kterou dobyly ve středu.

Boje o Rakku ale budou podle velitele koaličních jednotek, amerického generálporučíka Steva Townsenda "dlouhé a obtížné". Podle expertů mohou trvat několik měsíců.

Humanitární organizace tento týden opět upozornily na těžký úděl civilistů. Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) boje o Rakku ohrožují na životě více než 40 tisíc dětí. Fond vyzval všechny strany konfliktu, aby umožnily civilistům bezpečný odchod. Podle organizace Lékaři bez hranic (MSF) mají nyní lidé ve městě jen dvě možnosti: zůstat a čelit bombardování, nebo se pokusit uprchnout, přičemž ale musí projít minovými poli. IS totiž v přípravě na ofenzivu okolí města hustě zaminoval.