Islámští učenci vyzývají mocné k podpoře modernizace islámu | E15.cz

Islámští učenci vyzývají mocné k podpoře modernizace islámu

Ka'ba, Mekka, Saúdská Arábie
Ka'ba, Mekka, Saúdská Arábie
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Camera Eye via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Významní islámští učenci vyzvali vedoucí představitele muslimského světa k podpoře modernizace islámu a reformy islámského práva. Podle agentury DPA tuto výzvu obsahuje prohlášení přijaté na závěr protiteroristické konference konané v saúdskoarabské Mekce.

Jen tímto způsobem lze zabránit rozkolu muslimského společenství, jsou přesvědčeni účastníci konference konané pod heslem Islám a boj proti terorismu. Mezi účastníky třídenního rokování byl i šajch Muhammada Ahmad Tájib z káhirské univerzity Al-Azhar, který je všeobecně uznávanou islámskou autoritou.

Učenci v takzvané mekské deklaraci doporučili muslimským zemím silnou integraci a muslimským činitelům umírněný jazyk v projevech. Jenom tak podle nich „mohou vyschnout prameny terorismu“.

Muslimové mohou obnovit svou jednotu jedině tak, že budou ve školách a na univerzitách potírat snahu obviňovat jiné muslimy z bezvěrectví

Šajch Muhammada Ahmad Tájib v Mekce poukázal na to, že příčinou islámského extremismu je chybný historický výklad koránu a života proroka Mohameda. „Muslimové mohou obnovit svou jednotu jedině tak, že budou ve školách a na univerzitách potírat snahu obviňovat jiné muslimy z bezvěrectví,“ řekl a vyzval k uspořádání konference všech větví islámu a ke snaze o smíření.

Teroristické skupiny, jako je Islámský stát nebo Al-Káida, si získaly mnoho stoupenců vlastním výkladem koránu, pokud jde o „správný život“ věřícího muslima. Nejčastějšími oběťmi islámského terorismu jsou přitom sami muslimové. Konference v Mekce proto varovala před dalším štěpením víry působením extremistů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video