Itálie má podezření na ebolu

ebola (ilustrační foto)

ebola (ilustrační foto) Zdroj: ctk

Italské úřady vyšetřují podezření na první výskyt eboly v této zemi. Podle agentury Reuters vykazuje symptomy nakažení jedna žena v centrální Itálii, která se podle místního tisku nedávno vrátila z Nigérie. Žena ve věku kolem 40 let byla hospitalizována v nemocnici v Anconě. Žádný z kompetentních zdravotnických orgánů v oblasti záležitost zatím nekomentoval.

Případy podezření na onemocnění ebolou v Evropě se zatím nikdy nepotvrdily; testy většinou prokázaly malárii, která na počátku vykazuje stejné symptomy. V Evropě na ebolu zemřel pouze španělský misionář Miguel Pajares, kterého úřady převezly do Španělska ze západní Afriky. Naopak nakažený Brit se po převozu do Londýna z nemoci zotavil.

Ebola řádí v Africe, zejména v Sieře Leone, Guineji, Libérii a Nigérii. Podle nejnovější bilance v důsledku nákazy zemřelo už téměř 2300 lidí. Celkem se ebolou nakazilo téměř 4300 osob. Při nynějším tempu postupu nákazy Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu.

Spojené státy uvolní 10 milionů dolarů

Spojené státy dnes mezitím oznámily, že uvolní dalších deset milionů dolarů (více než 214 milionů korun), aby pomohly Africké unii v boji proti epidemii. Peníze mají posloužit především pro přísun dalších zdravotních pracovníků do postižených oblastí.

Do USA dorazil již čtvrtý Američan, který se nakazil ebolou v Africe. Jde patrně o lékaře, který podle WHO působil v Sieře Leone, byť to americké úřady zatím nepotvrdily. Muž byl hospitalizován v nemocnici v Atlantě, kde se po nasazení experimentálního léku uzdravili první dva Američané nakažení ebolou. Třetí americký občan se nyní s ebolou léčí ve státě Nebraska.