Italský vicepremiér: Přestaneme unii přispívat, pokud nezačne řešit přerozdělení migrantů | E15.cz

Italský vicepremiér: Přestaneme unii přispívat, pokud nezačne řešit přerozdělení migrantů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Itálie přestane přispívat do unijní pokladny, pokud se EU do pátku nepřičiní o to, aby se migranti z lodi Diciotti přerozdělili, pohrozil dnes vicepremiér Luigi Di Maio. Loď italské pobřežní stráže kotví třetí den u Sicílie. V noci na dnešek z lodi vystoupilo 29 nezletilých, na lodi zůstává 148 běženců. Italský ministr vnitra Matteo Salvini jejich vylodění podmínil tím, že si je mezi sebou rozdělí unijní státy.

"V těchto měsících jsme viděli, jak při jednání s Evropskou unií funguje přístup poddajný a jak funguje ten tvrdý. Přicházím s dalším návrhem: pokud se do zítřka ohledně (lodi) Diciotti a přerozdělení migrantů nic neobjeví, já a Hnutí pěti hvězd (M5S) už nebudeme ochotni dávat každý rok EU 20 miliard eur," pohrozil Di Maio.

Své stanovisko nadále hájil i druhý vicepremiér, Salvini. Uvedl, že všichni migranti na palubě Diciotti přicházejí do Evropy ilegálně a že jen plní svůj předvolební slib snížit migraci a zajistit bezpečnost. "Itálie už nebude uprchlickým táborem Evropy, mým cílem je australský přístup," řekl.

Austrálie nedovoluje na svém území usadit se běžencům, kteří připlují k jejím břehům. Žadatele o azyl posílá do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea a za provozování táborů těmto zemím platí.

V noci na dnešek z lodi do přístavu Katánie mohli po Salviniho souhlasu vystoupit všichni nezletilí. "Vyzvedli jsme 27 koster," uvedli záchranáři. "Nejhubenější z nich vážil 30 kilogramů," rozvedli.

Salviniho linii ale kritizují i někteří z koaličních partnerů - italský tisk si všiml roztržky s předsedou Poslanecké sněmovny Robertem Ficem z (M5S), který chce, aby se mohli běženci vylodit všichni a o jejich rozdělení se jednalo potom. Stejně se k věci staví i opoziční Demokratická strana. Tvrdou linii kritizují humanitární organizace i OSN.

Na loď se dnes vydala delegace italského úřadu, který dohlíží na dodržování lidských práv. Migranti pochází z takových zemí, že budou moci "snadno" získat status uprchlíka, řekla posléze vedoucí delegace Daniela de Robertová televizi Sky TG24. Devadesát procent z nich přišlo z Eritreje, zbylí jsou ze Sýrie, Súdánu a ze Somálska.

Italský spisovatel Roberto Saviano tento týden na sociálních médiích napsal, že vláda si vzala migranty z paluby lodi Diciotti jako rukojmí.

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani v souvislosti s běženci na lodi Diciotti znovu kritizoval země visegrádské skupiny, kam patří i Česká republika, za jejich neochotu přijímat migranty z jiných zemí EU.

"Kdyby země EU schválily návrh Evropského parlamentu na reformu dublinského systému, neřešili bychom teď problém lodi Diciotti," řekl Tajani. "Tohle byl klíč k řešení, protože předpokládal okamžité přerozdělení migrantů," dodal.

Italská média v úterý napsala, že na výzvu Itálie vlažně reagovaly jen Francie a Španělsko. Agentura ANSA dnes informovala, že Berlín stále váhá, zda migranty přijmout.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video