Při řešení imigrace se inspirujeme v Austrálii, slibuje italský premiér | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Při řešení imigrace se inspirujeme v Austrálii, slibuje italský premiér

ČTK

Italský ministr vnitra Matteo Salvini opět hájil své rozhodnutí nepustit do země migranty z lodě Diciotti, která kotví už třetí den na Sicílii, dokud nedostane slib, že si je rozdělí země EU. Salvini uvedl, že všichni přicházejí do Evropy ilegálně a že jen plní svůj předvolební slib snížit migraci a zajistit bezpečnost. Loď Diciotti zatím směli opustit jen nezletilí běženci a lidé s váznými zdravotními potížemi.

„Itálie už nebude uprchlickým táborem Evropy, mým cílem je australský přístup,“ uvedl Salvini. Austrálie nedovoluje na svém území usadit se běžencům, kteří připlují k jejím břehům. Žadatele o azyl posílá do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea a za provozování táborů těmto zemím platí.

Loď Diciotti italské pobřežní stráže vyzdvihla 190 běženců z moře minulý týden ve středu. Salvini tvrdí, že vzala běžence na palubu v maltských vodách poté, co jim Malta neposkytla pomoc. Maltské úřady se hájí, že migranti nebyli v ohrožení života. Italská pobřežní stráže už minulý týden 13 běženců z lodi ve vážném zdravotním stavu přepravila na ostrov Lampedusa. Se zbylými migranty pak doplula tento týden na Sicílii.

Itálie a Malta vyostřily spor o loď se 177 migranty u Lampedusy

V noci na dnešek se z lodě Diciotti vylodilo na pevninu 29 nezletilých, zbylých 148 migrantů na lodi ale podle Salviniho zůstane, dokud státy EU neslíbí, že si je přerozdělí.

Podobný postup s přerozdělením migrantů mezi více zemí EU aplikovala například minulý týden Malta, která v přístavu Valletta přijala loď Aquarius se 141 migranty naloděnými u libyjských břehů. Malta povolila lodi zakotvit poté, co se několik států Evropské unie dohodlo, že si migranty mezi sebou rozdělí.

Ten, kdo diktuje strategii italské vládě. Kdo je Matteo Salvini?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!