Při řešení imigrace se inspirujeme v Austrálii, slibuje italský premiér | E15.cz

Při řešení imigrace se inspirujeme v Austrálii, slibuje italský premiér

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Italský ministr vnitra Matteo Salvini opět hájil své rozhodnutí nepustit do země migranty z lodě Diciotti, která kotví už třetí den na Sicílii, dokud nedostane slib, že si je rozdělí země EU. Salvini uvedl, že všichni přicházejí do Evropy ilegálně a že jen plní svůj předvolební slib snížit migraci a zajistit bezpečnost. Loď Diciotti zatím směli opustit jen nezletilí běženci a lidé s váznými zdravotními potížemi.

„Itálie už nebude uprchlickým táborem Evropy, mým cílem je australský přístup,“ uvedl Salvini. Austrálie nedovoluje na svém území usadit se běžencům, kteří připlují k jejím břehům. Žadatele o azyl posílá do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea a za provozování táborů těmto zemím platí.

Loď Diciotti italské pobřežní stráže vyzdvihla 190 běženců z moře minulý týden ve středu. Salvini tvrdí, že vzala běžence na palubu v maltských vodách poté, co jim Malta neposkytla pomoc. Maltské úřady se hájí, že migranti nebyli v ohrožení života. Italská pobřežní stráže už minulý týden 13 běženců z lodi ve vážném zdravotním stavu přepravila na ostrov Lampedusa. Se zbylými migranty pak doplula tento týden na Sicílii.

V noci na dnešek se z lodě Diciotti vylodilo na pevninu 29 nezletilých, zbylých 148 migrantů na lodi ale podle Salviniho zůstane, dokud státy EU neslíbí, že si je přerozdělí.

Podobný postup s přerozdělením migrantů mezi více zemí EU aplikovala například minulý týden Malta, která v přístavu Valletta přijala loď Aquarius se 141 migranty naloděnými u libyjských břehů. Malta povolila lodi zakotvit poté, co se několik států Evropské unie dohodlo, že si migranty mezi sebou rozdělí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video