Izrael postaví 2500 bytů pro osadníky, některé podporuje i Trump | E15.cz

Izrael postaví 2500 bytů pro osadníky, některé podporuje i Trump

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Izraelské ministerstvo obrany dnes ohlásilo plán na výstavbu 2500 bytů pro osadníky na palestinském Západním břehu Jordánu.

Část bytů bude podle izraelských sdělovacích prostředků v osadě podporované rodinou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Je to podruhé od Trumpovy inaugurace, co Izrael ohlásil novou židovskou výstavbu. Předchozí americké administrativy ji nepodporovaly.

Nový plán schválili premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Avigdor Lieberman.

Většina nových bytů vznikne v již existujících židovských osadách. Sto z nich v osadě Bejt El, která leží severně od Ramalláhu. Této osadě podle izraelských sdělovacích prostředků finančně přispěla rodina Trumpova zetě Jareda Kushnera.

Nová výstavba v osadách prochází několika stupni schvalování. V neděli jeruzalémská radnice oznámila, že schválila stavební povolení pro 566 bytů pro Židy ve východním Jeruzalémě. Tuto část města obývají hlavně Arabové a Palestinci počítali s tím, že se stane hlavním městem jejich státu. Jsou proti jakémukoli navyšování židovské populace v této části města.

Předchozí americké vlády se stavěly kriticky k židovské výstavbě nejen ve východním Jeruzalémě, ale i na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde žije v židovských osadách několik set tisíc lidí. Podle Palestinců osady znemožní vznik územně celistvého palestinského státu, který měl být podle původních dohod na Západním břehu a v Pásmu Gazy.

Izraelská vláda očekává, že Trumpova administrativa bude k židovské výstavbě vstřícná. Novým americkým velvyslancem v Izraeli bude stoupenec osad David Friedman, který chce americké velvyslanectví přestěhovat z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Izrael pokračuje v kontroverzní výstavbě navzdory rezoluci, kterou v prosinci schválila Rada bezpečnosti OSN. Dokument označuje osadnickou politiku za porušování mezinárodního práva. USA, které na půdě OSN dosud Izrael vždy podporovaly, tentokrát nepoužily právo veta a umožnily přijetí návrhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video