Izrael prý odposlouchával amerického ministra zahraničí Kerryho | E15.cz

Izrael prý odposlouchával amerického ministra zahraničí Kerryho

John Kerry (uprostřed)
John Kerry (uprostřed)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Izraelská tajná služba údajně odposlouchávala telefonní hovory amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, tvrdí německý týdeník Der Spiegel. Izraelská vláda prý takto získané informace využívala při loňských jednáních o řešení krize na Blízkém východě.

Kerryho si údajně vedle Izraele při izraelsko-palestinských rozhovorech v roce 2013 nahrávala ještě přinejmenším jedna další tajná služba. Není však zatím jasné, která to byla. Podle Spiegelu by informace o odposleších mohly ještě zvýšit současné napětí mezi Izraelem a USA.

Během loňských mírových jednání vedl Kerry řadu hovorů s vysoce postavenými politiky Izraele, palestinských autonomních oblastí a dalších arabských států. Ne vždy přitom prý používal zabezpečené telefonní linky, čehož využily cizí tajné služby. Izraelské ani americké úřady však informaci nepotvrdily.

Během současné krize v Pásmu Gazy Izraelci Kerryho několikrát kritizovali, někteří ministři židovského státu dokonce požadovali, aby se jednání raději vůbec neúčastnil. Nedávný návrh šéfa americké diplomacie na příměří Izraelci razantně odmítli, neboť prý vůbec neobsahoval zmínku o tom, že se radikální hnutí Hamas musí vzdát raketového arzenálu a zničit systém tunelů v Pásmu Gazy.

USA nicméně nadále zůstávají nejbližším spojencem Izraele a podporují právo na jeho sebeobranu diplomaticky i finančně. V pátek schválil americký Kongres podporu izraelského protiraketového obranného systému Iron Dome ve výši 225 milionů dolarů (asi 4,6 miliardy korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video