Izrael se chystá podél části hranice s Jordánskem postavit plot | E15.cz

Izrael se chystá podél části hranice s Jordánskem postavit plot

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: David King via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Izrael postaví podél části své hranice s Jordánskem bezpečnostní plot, rozhodla obranná rada vlády. Ochránit má letovisko Ejlat i letiště budované nedaleko něj.

První část chystaného plotu se potáhne od jižního cípu Izraele v okolí města Ejlat u Rudého moře podél východní hranice země a to v délce zhruba 30 kilometrů. Ochránit má mimo jiné nově budované letiště Timna, které by mělo fungovat jako náhrada telavivského Ben Gurionova letiště v případě vypuknutí dalších bojů s Palestinci. Celý plot, jehož stavbu bude židovský stát prý koordinovat s Jordánskem, bude podle premiéra Benjamina Netanjahua stát na území Izraele, a nenaruší tak jordánskou suverenitu.

Izrael podepsal s Jordánskem mírovou smlouvu v roce 1994 a jejich vzájemné vztahy jsou od té doby více méně přátelské. Jejich společná hranice má délku 240 kilometrů, dalších asi 95 kilometrů hranice odděluje od Jordánska Izraelem okupovaný Západní břeh Jordánu.

Izrael už v minulosti podobné ploty postavil na hranicích s Egyptem, aby zabránil přílivu afrických migrantů i islamistů, podél libanonské hranice a na Golanských výšinách, aby zabránil pronikání osob ze Sýrie, které by pro zemi mohly představovat bezpečnostní riziko. Kontroverzní bezpečnostní bariéry oddělují od Izraele také většinu palestinských území, tedy Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video