Izraelská armáda sestřelila syrský bojový letoun Suchoj | E15.cz

Izraelská armáda sestřelila syrský bojový letoun Suchoj

Izraelská armáda sestřelila syrský bojový letoun Suchoj
Suchoj Su-25
• 
ZDROJ: Alex Beltyukov, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK
vag

Syrské bojové letadlo Suchoj, které se objevilo ve vzdušném prostoru na Golanských výšinách, dnes ráno sestřelila izraelská armáda. Židovský stát Golany kontroluje od vzájemné války v roce 1967. Do této oblasti se v posledních týdnech čas od času rozšíří boje mezi syrskou armádou a povstalci. Sýrie sestřelení letounu potvrdila a označila ho za akt agrese. Jde o první podobný incident za téměř 30 let.

„Před malou chvílí syrské letadlo narušilo izraelský vzdušný prostor. Izraelská armáda zasáhla letoun za letu s použitím protiraketového sytému Patriot. Okolnosti incidentu jsou nyní posuzovány,“ uvedla armáda ve svém prohlášení.

Izraelský armádní rozhlas původně tvrdil, že jde o stíhačku MiG-21, vojenský mluvčí ale následně potvrdil, že šlo o původem ruský stroj typu Suchoj. Trosky letounu údajně spadly na Syřany kontrolovanou stranu Golanských výšin.

Při bojích v Sýrii, které již trvají tři a půl roku, přišlo o život více než 190 tisíc lidí. Poslední dobou se boje přelily rovněž do oblasti bezprostředně sousedící s židovským státem. Izrael se důsledně vyhýbá příklonu k jakékoli ze znepřátelených stran, nicméně na jakoukoli střelbu ze Sýrie, která na území židovského státu dopadne, vždy reaguje odvetnou palbou.

Izrael obsadil Golany v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie je nárazníkové pásmo, jež střeží mezinárodní pozorovací mise OSN.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!