Izraelské ostřelování Gazy pokračuje, OSN vyzývá k zastavení bojů | E15.cz

Izraelské ostřelování Gazy pokračuje, OSN vyzývá k zastavení bojů

Izraelští vojáci na hranicí s Gazou
Izraelští vojáci na hranicí s Gazou
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK, bru

Share on Facebook Messenger
Při nových úderech izraelského letectva v Pásmu Gazy bylo dnes zabito nejméně 21 lidí. Izrael těmito útoky již pět dnů reaguje na ostřelování svého území raketami z Pásma Gazy a v protiofenzivě pokračuje navzdory výzvám ke klidu zbraní ze světa. Podle zdrojů agentury AP již během ofenzivy přišlo o život nejméně 127 Palestinců a dalších více než 930 bylo zraněno. Mnozí z nich jsou podle palestinských zdrojů civilisté.

Podle oficiálních zdrojů z Pásma Gazy dnešní nálety mířily opět hlavně na obydlí a další objekty představitelů hnutí Hamas a to na celém území Pásma Gazy. Poprvé směřovaly i na dvě mešity. Izrael, jehož letecká operace zjevně ještě nekončí, obviňuje Hamas, že ukrývá zbraně do mešit, škol a obytných domů a ohrožuje tak civilisty.

Izraelská armáda uvedla, že její letecké údery zasáhly 1100 cílů, především zničily velící střediska Hamasu, systémy k odpalování raket a sklady zbraní.

Izraelské letectvo dnes nejdřív udeřilo na město Džabalíja na severu Pásma Gazy a Dajr Ballá víc na jihu. V Džabalíji byli zabiti čtyři lidé a v Dajr Ballá dva. Sedmnáctiletý mladík pak zemřel při náletu ve městě Gaza. Další dva zabité Palestince později AFP hlásila například z města Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy a tři západně od města Gaza. Podle mluvčího záchranářů nálet v Bajt Lahíji zasáhl charitativní organizaci pro hendikepované.

Hamas ostřeluje i letiště

V pátek večer izraelská armáda uvedla, že od úterý bylo z Pásma Gazy odpáleno kolem 660 střel, přičemž 140 z nich zachytil protiraketový obranný systém Iron Dome. Ani ostatní rakety nikoho nezabily, ale zranily desítku lidí. Hamas je odhodlaný dále ostřelovat izraelské území a v minulých dnech varoval zahraniční letecké společnosti, že pálí rakety i na mezinárodní letiště u Tel-Avivu a že je tedy nebezpečné tam létat.

Izrael se rovněž připravuje na možnou pozemní ofenzivu, pokud letecké údery nedokážou zastavit palestinské ostřelování Izraele. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek uvedl, že jeho země nepodlehne mezinárodnímu tlaku na zastavení vojenské ofenzivy v pásmu Gazy. K příměří vyzvaly Spojené Státy, ale také například země visegrádské čtyřky.

Jednání o míru povede Blair

Do Káhiry dnes přiletěl řešit situaci v Pásmu Gazy britský expremiér Tony Blair, který je emisarem OSN, USA, Ruska a EU pro Blízký východ. V pondělí se v Káhiře uskuteční mimořádná schůzka ministrů zahraničí členských zemí Ligy arabských států.

K zastavení bojů obě strany vyzvala také rada bezpečnosti OSN, která požaduje dodržování příměří z listopadu 2012. Patnáctičlenný vrcholný orgán OSN rovněž vyjádřil obavy o bezpečnost civilistů v Izraeli i Pásmu Gazy.

Na počátku současné krize byl únos a vražda tří izraelských studentů. Následoval únos a upálení šestnáctiletého Palestince. Podle izraelské policie vraždili v prvním případě příslušníci radikálního hnutí Hamas, v druhém případě židovští extremisté, jejichž motivem byla pravděpodobně pomsta. Hamas zintenzivnil ostřelování Izraele po zatčení stovek svých členů na Západním břehu Jordánu v souvislosti s pátráním po zmíněných třech izraelských mladících.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.