Japonsko chce další peníze na obnovu, vydá dluhopisy za 2,2 bilionu korun | e15.cz

Japonsko chce další peníze na obnovu, vydá dluhopisy za 2,2 bilionu korun

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonská vláda hodlá vydat dluhopisy za deset bilionů jenů (zhruba 2,2 bilionu korun), aby získala peníze na další projekty pro obnovu po březnovém zemětřesení a vlně cunami. Informoval o tom japonský podnikatelský list Nikkei. Dodal, že další tři biliony jenů na obnovu poničeného severovýchodu země chce vláda získat snížením výdajů v jiných oblastech.

Vládní zdroj už ve čtvrtek řekl agentuře Reuters, že Japonsko hodlá do obnovy investovat dalších 13 bilionů jenů. Tato částka nezahrnuje šest bilionů jenů, které už vláda na obnovu vyčlenila ve dvou mimořádných rozpočtech. Vláda podle tohoto zdroje uvažuje o vydání mimořádných dluhopisů, omezení některých výdajů a prodeji státních aktiv.

Podle listu Nikkei hodlá vláda ze získaných 13 bilionů jenů investovat osm až devět bilionů do zlepšení infrastruktury. Tři biliony jenů by měly směřovat do výstavby škol a tvorby pracovních míst.

Investoři předpokládají, že výdaje na obnovu po zemětřesení pomohou Japonsku překonat hospodářský útlum. Návrhy vládních projektů pro obnovu by měly být podle listu Nikkei dokončeny tento měsíc zvláštní pracovní skupinou, kterou vede premiér Naoto Kan.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery