Jednání o státním dluhu USA kolabují | E15.cz

Jednání o státním dluhu USA kolabují

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jednání o navýšení stropu pro státní dluh Spojených států vedená Bílým domem zkolabovala. Republikáni dále odmítají jednat s prezidentem Barackem Obamou a řešení už chtějí hledat jen v Kongresu. Do 2. srpna, po kterém bez dohody hrozí bankrot země, zbývá už jen týden a několik dní. Ratingová agentury už dříve varovaly, že pokud se američtí politici včas nedohodnou, Spojené státy zřejmě ztratí prestižní rating na nejvyšší možné úrovni AAA.

Ještě ve čtvrtek americká média informovala, že obě strany jsou blízko nalezení společné řeči. Naději na brzké uzavření dohody, která měla obnášet rozpočtové úspory ve výši tří bilionů dolarů během deseti let, ale uhasil v pátek vpodvečer místního času nečekaný krok republikánského šéfa Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera. Zveřejnil dopis, v němž oznámil, že přerušuje jednání s Obamou kvůli různým pohledům ohledně navýšení daní.

Republikáni nové daně kategoricky odmítají a podmiňují navýšení stropu pro státní dluh rozsáhlými rozpočtovými úsporami. Obama podle Boehnera požadoval další daňové příjmy ve výší 400 miliard dolarů, což šéf sněmovny a další republikáni odmítli.

Obama zuří

Šéf Bílého domu, který původně pátek označil za nejzazší datum pro dohodu, poté neskrýval, že je rozzlobený a frustrovaný. Uvedl, že republikánům nabídl výjimečnou dohodu a že nechápe, proč jednání opustili.

Obama dodal, že americkým politikům již vypršel čas na dohodu. Boehner se nyní nicméně chce zaměřit na jednání se špičkami Senátu, který ovládají demokraté. Chce s nimi nalézt řešení, které by odvrátilo hrozbu, že Spojené státy po 2. srpnu nebudou schopné splácet své závazky. V úvahu přitom přichází i krátkodobé navýšení stropu pro státní dluh, které by oběma stranám poskytlo prostor pro další jednání.

John Boehner, republikánský šéf Sněmovny reprezentantůAutor:
Spory mezi Boehnerem a Obamou se vyostřují

Hrozí snížení ratingu USA

Ratingové agentury Moody´s a Standard & Poor's už varovaly, že pokud se američtí politici včas nedohodnou na zvýšení stropu pro zadlužení, Spojené státy mohou ztratit prestižní rating na nejvyšší možné úrovni AAA.

Snížení ratingu USA by zvýšilo náklady na obsluhu dluhu nejen samotným Spojeným státům, ale zdražilo by i půjčky, u nichž se úročení odvíjí právě od výnosů amerických státních dluhopisů. Navíc manažeři fondů, které se specializují na nejbezpečnější investice pouze s ratingem AAA, by museli z portfolia odprodat americké dluhopisy. Tím by přispěli i k poklesu jejich kurzu na finančních trzích.

Schodky zvýšila recese i výdaje na války

Současný strop pro americký státní dluh činí 14,3 bilionu dolarů. Země se s rychlým růstem zadlužení potýká zejména v posledních letech. Mohou za to obří rozpočtové schodky, jež například během Obamovy vlády pravidelně překračují hranici bilionu dolarů.

Jen v nynějším fiskálním roce, který skončí v září, deficit amerického rozpočtu podle odhadů stoupne na rekordních 1,5 bilionu až 1,6 bilionu dolarů. Za vysokými schodky je nedávná hluboká recese, ale i výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Patová situace

Hlasování o navýšení hranice pro státní dluh dosud byla spíše technického rázu. Po loňských volbách do Kongresu se ale Washington ocitnul v politickém patu a z věci se stalo politikum. Republikáni ovládají Sněmovnu reprezentantů, zatímco demokratům zůstal Senát. Obě strany přitom jen s obtížemi překonávají rozdílná ideologická východiska.

Kongres americké vládě stanovuje strop pro státní dluh od roku 1917, aby získal kontrolu nad jejími výdaji. Hranice pro dluh tehdy činila 11,5 miliardy dolarů. Do té doby američtí zákonodárci schvalovali každé nové dluhopisy, jež americká vláda vydala. Jen od roku 1962 se strop zvýšil čtyřiasedmdesátkrát, z toho desetkrát od roku 2001.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video