Jednotné Rusko bude mít v dumě těsnou většinu, značně ale oslabilo | E15.cz

Jednotné Rusko bude mít v dumě těsnou většinu, značně ale oslabilo

Vladimir Putin
Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, pap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Straně Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina v nové Státní dumě, dolní komoře parlamentu, připadne 238 ze 450 křesel. Uvedl to dnes předseda ústřední volební komise Vladimir Čurov. Dosud mělo Jednotné Rusko ústavní většinu 315 poslanců. Čurov ovšem upozornil, že jde jen o předběžný propočet po sečtení protokolů z 96 procent volebních místností, kde se v neděli konaly parlamentní volby.

Volby byly vnímány jako test popularity vládní strany před březnovými prezidentskými volbami, v nichž se Putin bude potřetí ucházet o křeslo šéfa státu. Předběžný výsledek nedělních parlamentních voleb 49,5 procent hlasů značně zaostává za výsledky minulých voleb před čtyřmi lety, kdy Putinova strana získala 64,3 procenta. Nyní byli poslanci zvoleni na pět let.

Dnešní ruský tisk už předvídá, že vládní strana, zvyklá na pohodlnou více než dvoutřetinovou většinu, bude nucena hledat partnery pro koalice při rozhodování o klíčových otázkách.

“Mnoho Rusů volilo proti systému a Putin je hlavou tohoto systému,” poznamenal komentátor rádia Kommersant FM Stanislav Kučer. Mluvčí premiéra ale tvrdí, že Jednotné Rusko je s výsledky hlasování spokojeno. “Musíme si uvědomit, že Jednotné Rusko bylo vládnoucí stranou během velmi drsného období posledních čtyř let, doby neuvěřitelné hospodářské krize. A partaj společně s vládou zařídila minimalizaci následků této krize. Ale jistě nemůže uspokojit každého. I když ztratila nějaká procenta, prokázala, že je hlavní politickou silou v zemi,” řekl Dmitrij Peskov Russia Today.

Na druhé příčce podle průběžných výsledků skončili komunisté, kteří podle Čurova získali 19,6 procenta a 92 křesel, následovaní menší levicovou stranou Spravedlivé Rusko s 13,2 procenty a 64 poslanci; čtvrtá je Žirinovského Liberálnědemokratická strana Ruska s 11,6 procenta hlasů a 56 zákonodárci.

Žádná další strana volební práh nepřekonala. Jen liberální Jabloko s více než třemi procenty hlasů může počítat se státním příspěvkem za volby. Účast ve volbách činila 60,2 procenta. Před čtyřmi lety přišlo k urnám o asi tři procenta voličů více.

Ústřední volební komise původně počítala s tím, že dnes ráno zveřejní předběžné výsledky zahrnující 99 procent hlasů, to se však podle Čurova nepovedlo.

„Je to optimální výsledek, který odráží reálnou situaci v zemi. Na jeho základě budeme moci zajistit stabilní rozvoj země,“ prohlásil premiér Putin ještě o nedělní noci. Prezident Dmitrij Medveděv přijal výsledek jako odraz politické a hospodářské situace a důkaz, že demokracie v zemi reálně funguje. Opozice, média a nezávislí pozorovatelé však informovali o množství přehmatů ze strany úřadů.

Autor: ČTK, pap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video