Jednu z nejpopulárnějších atrakcí světa čeká rekonstrukce. Istanbul utratí přes miliardu | E15.cz

Jednu z nejpopulárnějších atrakcí světa čeká rekonstrukce. Istanbul utratí přes miliardu

Velký bazar v Istanbulu
Velký bazar v Istanbulu
• 
ZDROJ: Dmgultekin, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velký bazar v tureckém Istanbulu - Jednu z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí světa - čeká rekonstrukce. Podle starosty istanbulské čtvrti Fatih, v níž se tento krytý komplex asi čtyř a půl tisíce obchodů nachází, mohou opravy trvat až deset let a vyjdou na zhruba 55 milionů dolarů (asi 1,36 miliardy korun).

Zastřešený labyrint šedesátky uliček, který navštíví denně kolem 300 tisíc lidí, se začal budovat ve druhé polovině 15. století v tehdejší Konstantinopoli. Dokončen byl kolem roku 1730 a patří tak k nejstarším a největším krytým tržnicím na světě.

O naléhavé potřebě rekonstrukce Velkého bazaru (v turečtině též Kapaliçarşi, Krytý bazar) se hovoří už několik let, zahájení prací ale komplikovaly spory o financování projektu. Přes devadesát procent prostor totiž patří jednotlivým obchodníkům, zbytek vlastní Asociace Velkého bazaru. Devadesát procent nákladů na rekonstrukci by tak zřejmě měli nést obchodníci, zbytek zaplatí místní radnice.

Prostory Velkého bazaru výrazně poničili i samotní majitelé obchodů svévolnými ilegálními úpravami. Někteří dokonce odstranili celé zdi, aby získali více místa pro své zboží. Střecha utrpěla mimo jiné pod tíhou klimatizací, satelitů a nádrží s vodou.

Jedinečná stavba neláká jen turisty, ale i filmaře. Točila se v něm například bondovka Skyfall, akční thriller 96 hodin: Odplata či politické drama Argo, všechny z roku 2012.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video