Jemenský přístav Aden byl osvobozen od povstalců | E15.cz

Jemenský přístav Aden byl osvobozen od povstalců

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jihojemenský přístav Aden byl po čtyřech měsících bojů osvobozen od šíitských povstalců. Oznámil to dnes na Facebooku jemenský viceprezident a předseda vlády Chálid Baháh. Místní obyvatelé a bojovníci ale tvrdí, že drobné střety s rebely ještě pokračují na západě města.

„Blahopřejeme obyvatelům Adenu a Jemenské republiky jako celku k tomu, čeho bylo dosaženo za poslední dva dny… Vláda oznamuje osvobození provincie Aden,“ citovaly Baháha zahraniční agentury.

Podle mluvčího místních bojovníků v Adenu Alího al-Ahmadího se desítky povstalců vzdaly, když začaly být vytlačovány. Prvního významného úspěchu v bojích bylo dosaženo v úterý, když bylo dobyto adenské mezinárodní letiště, o den později přišel na řadu hlavní přístav a pak postupně čtvrť po čtvrti.

Bojovníci věrní vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího i nadále pokračují ve znovudobývání území a směřují k letecké základně Anad, asi 60 kilometrů severně od Adenu.

Téměř rok nepokojů

Šíitští vzbouřenci začali Jemen obsazovat od loňského září, jemenský prezident Hádí následně uprchl do exilu v Saúdské Arábii. V bojích zahynulo více než 3500 lidí. Proti rebelům podniká od 26. března nálety koalice sunnitských zemí v čele se Saúdskou Arábií. Jejich cílem je zajistit, aby se k moci mohl vrátit prezident Hádí.

Podle mezinárodních organizací potřebuje v zemi humanitární pomoc více než 20 milionů z celkových zhruba 25 milionů obyvatel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video