Jemenský přístav Aden byl osvobozen od povstalců | E15.cz

Jemenský přístav Aden byl osvobozen od povstalců

ČTK

Jihojemenský přístav Aden byl po čtyřech měsících bojů osvobozen od šíitských povstalců. Oznámil to dnes na Facebooku jemenský viceprezident a předseda vlády Chálid Baháh. Místní obyvatelé a bojovníci ale tvrdí, že drobné střety s rebely ještě pokračují na západě města.

„Blahopřejeme obyvatelům Adenu a Jemenské republiky jako celku k tomu, čeho bylo dosaženo za poslední dva dny… Vláda oznamuje osvobození provincie Aden,“ citovaly Baháha zahraniční agentury.

Podle mluvčího místních bojovníků v Adenu Alího al-Ahmadího se desítky povstalců vzdaly, když začaly být vytlačovány. Prvního významného úspěchu v bojích bylo dosaženo v úterý, když bylo dobyto adenské mezinárodní letiště, o den později přišel na řadu hlavní přístav a pak postupně čtvrť po čtvrti.

Bojovníci věrní vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího i nadále pokračují ve znovudobývání území a směřují k letecké základně Anad, asi 60 kilometrů severně od Adenu.

Téměř rok nepokojů

Šíitští vzbouřenci začali Jemen obsazovat od loňského září, jemenský prezident Hádí následně uprchl do exilu v Saúdské Arábii. V bojích zahynulo více než 3500 lidí. Proti rebelům podniká od 26. března nálety koalice sunnitských zemí v čele se Saúdskou Arábií. Jejich cílem je zajistit, aby se k moci mohl vrátit prezident Hádí.

Podle mezinárodních organizací potřebuje v zemi humanitární pomoc více než 20 milionů z celkových zhruba 25 milionů obyvatel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.