Jestli se běloruské volby obejdou bez represí, EU pozastaví sankce | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Jestli se běloruské volby obejdou bez represí, EU pozastaví sankce

Jestli se běloruské volby obejdou bez represí, EU pozastaví sankce
Alexandr Lukašenko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Evropská unie na čtyři měsíce zruší sankce proti Bělorusku a prezidentu Alexandru Lukašenkovi, pokud po nedělních volbách hlavy státu nedojde k represím. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenované unijní diplomaty. O zrušení sankcí by měli v pondělí rozhodnout ministři zahraničí "osmadvacítky".

Uzavřeli by tak týdny obtížných debat, jak by unie měla zareagovat na Lukašenkovo srpnové rozhodnutí propustit na svobodu šest vězněných politických odpůrců, jakož i na Lukašenkovu roli v mírových jednáních o ukrajinském konfliktu.

Navíc si unie všímá, že Lukašenko, známý na Západě jako „poslední evropský diktátor“, se poslední dobou snaží otevřít svou zemi Evropě. Ačkoliv je vnímán jako blízký spojenec Moskvy, nedávno zpochybnil ruské plány na zřízení letecké základny v Bělorusku, proti níž už v Minsku směla demonstrovat opozice.

„V závislosti na tom, jak se Lukašenko zachová v prezidentských volbách, bude v pondělí oficiálně přijato rozhodnutí zrušit sankce na čtyři měsíce,“ uvedl vysoce postavený diplomat, zasvěcený do problematiky. „EU potřebuje odpovědět na osvobození politických vězňů,“ dodal druhý.

EU by podle nich měla zrušit sankce vůči asi 140 Bělorusům na období od konce října do konce února, čímž by jim dovolila přesunout zmrazené peníze a cestovat.

EU realisticky počítá s tím, že v neděli bude popáté zvolen Lukašenko, vládnoucí své zemi již 21 let

Asi 25 běloruských podniků, které jsou nyní na sankčním seznamu, by mohlo dosáhnout na půjčky od Evropské investiční banky. Zbrojní embargo však zůstane v platnosti, stejně jako sankce proti čtyřem pohlavárům Lukašenkových tajných služeb, kteří jsou podezřelí, že mají na svědomí neobjasněná „zmizení“ politických odpůrců režimu.

EU by si přála podpořit v Bělorusku nezávislé osobnosti, jako je spisovatelka Světlana Alexijevičová, oceněná Nobelovou cenou za literaturu. Avšak realisticky počítá s tím, že v neděli bude popáté zvolen Lukašenko, vládnoucí své zemi již 21 let.

Zrušení sankcí by mohlo znamenat novou fázi unijní diplomacie, která by podle diplomatů byla zaměřena méně na hlásání hodnot a více na hledání partnerů po neúspěchu „sousedské“ politiky, která nedokázala zajistit stabilitu a demokracii v okolí EU. A Lukašenko, otřesený válkou na východě Ukrajiny, by rád více vyvážil vztahy se svým ruským spojencem i povzbudil ekonomiku, která v prvém pololetí klesla o čtyři procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!