Jižní Asii sužují záplavy. Už mají přes 300 obětí | E15.cz

Jižní Asii sužují záplavy. Už mají přes 300 obětí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na 300 obětí si za uplynulý týden vyžádaly silné monzunové deště v Barmě, Indii, Pákistánu a Vietnamu. V Indii i v Pákistánu zahynulo přes 100 lidí, v Barmě nejméně 46 a ve Vietnamu 23. S odvoláním na tamní úřady o tom informují zahraniční média. Podle nich ve Vietnamu rovněž vyvolává obavy zatopení místních uhelných dolů, z nichž stéká kontaminovaná voda do turisty vyhledávaných lokalit.

V Indii je nejhůře postižen stát Bangla (Západní Bengálsko), kde přišlo o život 48 lidí. Téměř 215 tisíc vesničanů bylo přepraveno do humanitárních táborů poté, co byly jejich domovy zatopeny, sdělilo indické ministerstvo vnitra.

Dalších 28 obětí lijáků hlásí stát Rádžasthán na severu Indie a pět mrtvých východoindický stát Urísa. V Gudžarátu na západě země byly záplavami zasaženy čtyři miliony obyvatel.

Monzunové deště rovněž uvolnily v sobotu sesuv bahna, který zasypal jednu z malých vesnic v severovýchodním státě Manípur a vyžádal si nejméně 20 mrtvých. Stát Manípur leží u hranic s Barmou, kde mají záplavy za poslední dny na svědomí již 46 lidských životů.

V Barmě už povodně zasáhly více než 200 tisíc lidí, především v centrální části země a na severu, kde jsou některé oblasti zcela odříznuty od okolního světa. Povodně, které přinesly monzunové deště, způsobily také sesuvy půdy. Zničeny byly tisíce domů, mosty i silnice, a také dosud neupřesněné množství zemědělské půdy.

Obyvatelé postižených oblastí si stěžují, že je nikdo nevaroval, že budou letošní monzuny silnější a vydatnější než jindy. Na příchod povodní se tak nemohli nijak připravit. V Pákistánu byla nejhůře poznamenána provincie Chajbar Pachtunchvá, lidé umírali ale také v Paňdžábu, Balúčistánu a dalších částech země.

Důležitá, ale smrtící monzunová sezona

Ve Vietnamu zemřelo při záplavách 23 osob. Velká voda také zatopila velké uhelné doly na severu země, což vyvolalo obavy ekologů ze zamoření okolních oblastí potenciálně nebezpečnými toxickými látkami, včetně těžkých kovů arzénu, olova, chrómu a manganu. Kontaminovaná záplavová voda přitom míří do míst, kde se nacházejí největší turistické atrakce země, mimo jiné zátoka Ha Long se známými plovoucími vesnicemi, rozsáhlými jeskyněmi a vápencovými skálami, která je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Monzunová sezona s mohutnými srážkami, která trvá zpravidla od června do září, je životně důležitá pro indické zemědělství. Každoročně však mají lijáky na svědomí stovky mrtvých, zničené domy, silnice i mosty a rovněž úrodu. Silné monzunové deště sužují také další asijské země, především Nepál.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video