K Evropské unii neexistuje žádná alternativa, řekl na společném jednání vlád Fico | E15.cz

K Evropské unii neexistuje žádná alternativa, řekl na společném jednání vlád Fico

Jan Pavec

Jan Pavec

Zůstat v jádru integračního procesu Evropské unie je v našem zájmu, řekl při společném jednání s českými protějšky slovenský premiér Robert Fico. „Pro malé státy ve střední Evropě neexistuje k Evropské unii žádná alternativa, i když integrační projekt momentálně prožívá krizové období,“ uvedl slovenský předseda vlády na začátku jednání v bratislavském hotelu Bôrik.

Fico zároveň odmítl úvahy představitelů západních zemí o vyřazení středoevropských zemí z integračního procesu. „Státy naší velikosti se nemůžou prosadit, aniž by byly součástí většího celku,“ řekl slovenský premiér.

Podle českého předsedy vlády Bohuslava Sobotky je klíčové zachovat jednotu Evropské unie, která by se měla zabývat primárně bezpečnostními otázkami. „Máme zájem spolupracovat se slovenskou stranou v otázkách vnitřní bezpečnosti a prevence terorismu,“ řekl novinářům Sobotka.

Oba předsedové vlád vyzdvihli výjimečnost vzájemných vztahů. Fico by chtěl, aby slovenština dostala v české společnosti větší prostor. „Mladí Češi mají s porozuměním našemu jazyku stále větší problémy,“ řekl slovenský premiér.

Česká a slovenská vláda spolu budou jednat mimo jiné o propojení silniční i železniční dopravní sítě. „Naší prioritou je dostavba silničního spojení mezi Hulínem a Púchovem, který přinese propojení české a slovenské dálnice D1,“ řekl Bohuslav Sobotka.

Letošní společné zasedání českých a slovenských kabinetů je už čtvrté v pořadí, tradice se zahájila v roce 2012 ještě za vlády Petra Nečase. K poslednímu setkání došlo na jihomoravském zámku Valtice.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.