K ISS odstartovala loď Cygnus s toužebně očekávanými zásobami | E15.cz

K ISS odstartovala loď Cygnus s toužebně očekávanými zásobami

K ISS odstartovala loď Cygnus s toužebně očekávanými zásobami
start nákladní lodi Cygnus
• 
ZDROJ: NASA

ČTK

Z Mysu Canaveral odstartovala raketa Atlas V., která vynesla na oběžnou dráhu zásobovací loď Cygnus s nákladem pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Raketa měla odstartovat již v uplynulých dnech, americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ale start několikrát odložil kvůli nepříznivému počasí.

Na palubě nepilotované kosmické lodi Cygnus je přes 3,3 tuny nákladu. Vedle jídla, oblečení, vybavení a vědeckých experimentů jsou to i pohádkové knížky pro kosmický projekt četby dětem. Místo se našlo i pro vánoční dárky pro šestičlennou posádku ISS. Soukromá americká společnost Orbital ATK použila tentokrát k vynesení nákladu místo svého nosiče Antares raketu Atlas V. S touto raketou plánuje také další let v březnu nadcházejícího roku.

Orbital ATK se musel uchýlit k Atlasu V, aby byl schopen splnit smluvní požadavky dohodnuté s NASA. Společnost dosud ve svém nosiči Antares používala upravené sovětské motory vyvinuté v 60. letech minulého století, po zkáze Antaresu loni v říjnu se ale rozhodla přejít na novou generaci raketových pohonných jednotek. Tento krok si ale vyžádal určitý čas, který vyplnily rakety Atlas V. Návrat Antaresu se očekává v květnu.

Půl roku v "úsporném režimu"

Poslední úspěšný americký zásobovací let uskutečnila v dubnu soukromá společnost SpaceX. Z Mysu Canaveral tehdy odstartovala její raketa Falcon s nákladní lodí Dragon. Obdobný let na konci června se této firmě nezdařil, krátce po startu totiž explodoval raketový nosič. O dodávky na ISS se mezitím postarali Rusové a Japonci. S problémy se letos potýkali ale právě i Rusové, kteří v dubnu přišli o nákladní loď Progress.

Mezinárodní vesmírná stanice, jejíž hodnota je 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun), se zrodila v listopadu 1998 vynesením ruského modulu Zarja na oběžnou dráhu. Její životnost byla zatím prodloužena do roku 2024. Do projektu jsou zapojeny USA, Rusko, Evropská vesmírná agentura (ESA), Japonsko, Kanada a Brazílie. Většinu dílů komplexu vlastní USA a Rusko. V současné době je ISS jediná trvale obydlená vesmírná stanice. Před ní fungovala v letech 1986-2001 první trvale obydlená stanice ve vesmíru - ruská stanice Mir.

Patnáct let posádek na ISS
Před 15 lety, 2. listopadu 2000, vkročila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) první stálá posádka. Stanice je od té doby trvale obydlená a posádky, dvou až šestičlenné, se pravidelně střídají po půl roce. Dosud stanici navštívilo přes 200 osob z 15 zemí, nejvíce z návštěvníků ISS byli Američané 141, druzí v pořadí jsou Rusové, kterých bylo 44. Nyní je na ISS šest lidí - ruští kosmonauti Sergej Volkov, Michail Kornijenko a Oleg Kononěnko, Američané Scott Kelly a Kjell Lindgren a Japonec Kimija Jui.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!