Kaczyński: Přijetí eura by Polsku uškodilo, Evropská unie je však přínosem

Jaroslaw Kaczyński

Jaroslaw Kaczyński Zdroj: profimedia.cz

Mateusz Morawiecki
2
Fotogalerie

Polsko by v současnosti nemělo usilovat o přijetí společné evropské měny, neboť by to poškodilo polskou ekonomiku. Během sněmu v Poznani to dnes prohlásil předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński. Měsíc před volbami do Evropského parlamentu šéf konzervativců označil členství Polska v Evropské unii za výhodné. Premiér Mateusz Morawiecki podle agentury PAP zdůraznil, že v EP by měli zemi reprezentovat poslanci, kteří budou bojovat za posilování rovnosti členských států.

"Lidé se ptají, zda by euro v této chvíli přineslo polskému hospodářství zisk, zda se díky němu budeme rychleji rozvíjet, zda se budou mít polské domácnosti lépe a zda si polepší jejich peněženky. Tedy, ne, prosím vás," řekl nejmocnější muž polské politiky delegátům sněmu. Výměna zlotého za společnou unijní měnu by podle něho poškodila jak celé polské hospodářství, tak životní úroveň polských domácností.

Podobně rezervovaný přístup k euru, o jehož přijetí by podle unijních pravidel měly členské země usilovat, mají i vládnoucí politické síly v Česku nebo Maďarsku.

Euroskeptická vláda PiS dlouhodobě čelí kritice Bruselu zejména kvůli justiční reformě, která podle Evropské komise odporuje zásadám právního státu. Nacionalista Kaczyński, který se o evropských institucích často vyjadřuje negativně, dnes zdůraznil pozitivní význam 15 let trvajícího členství Polska v unii. Polsko je díky EU a NATO "bezpečnější a má lepší postavení", prohlásil Kaczyński.

Země však podle něho stále nedosáhla rovnosti zvláště se západoevropskými státy, což Kaczyński demonstroval na nedávno schvalované směrnici o kvalitě potravin, která navzdory snaze polských nebo českých europoslanců zcela nevyloučila rozdílné standardy stejných produktů v jiných zemích. Kritizoval rovněž přijetí směrnice o autorských právech na internetu, která podle něho ohrozí svobodu projevu v kyberprostoru.

Premiér Morawiecki podotkl, že Polsko za 15 let v unii zbohatlo, nyní by se mělo dočkat rovných podmínek. Aby EU přežila, musí podle něho být "klubem sobě rovných států", díky čemuž se bude moci stát blokem konkurenceschopným pro celý svět. "Chceme, aby nejbližší volby, které jsou pro budoucnost Evropy absolutně klíčové, nasměrovaly unii ke svobodě a rovnosti," řekl Morawiecki.