Katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti, opozice opustila sál | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti, opozice opustila sál

ČTK

Katalánský parlament dnes absolutní většinou schválil rezoluci o nezávislosti, kterou předložila katalánská vládní koalice. Poslanci tří opozičních stran na protest před hlasováním opustili sál. Rezoluce předpokládá zahájení procesu vytvoření samostatné katalánské republiky. Podle právníků ale vyhlášení nezávislosti i samotný text rezoluce odporuje ústavě. Španělský premiér Rajoy po schválení rezoluce o nezávislosti Katalánska vyzval Španěly ke klidu. Uvedl, že vláda obnoví ústavní pořádek v Katalánsku, a na večer svolal zasedání španělské vlády.

Hlasování v katalánském parlamentu se konalo tajně, neboť kladný hlas může podle španělských médií znamenat zahájení trestního stíhání. Vyhlášení nezávislosti odporuje španělské ústavě. Deklarace navíc podle právních expertů odkazuje na zákony o referendu a zákony o přechodu k nezávislosti, které nejsou na základě verdiktů ústavního soudu platné.

Při hlasování každý z poslanců po vyvolání svého jména nesl lístek do volební urny. Někteří z poslanců svůj hlas ukázali na kamery, šlo o odpůrce vyhlášení nezávislosti ze strany Cataluña sí que es (CSQP). Pro rezoluci se ve 135členném parlamentu vyslovilo 70 poslanců, deset bylo proti a dva hlasy byly prázdné.

Nezávislé Katalánsko s eurem by mělo postavení Kosova, říká expert na evropské právo

Za úsměvů do kamer a aplausu separatistických poslanců hlasoval i katalánský premiér Carles Puigdemont, který rozhodnutí o vyhlášení nezávislosti ve čtvrtek přenechal na poslancích.

Před hlasování opustili sál poslanci strany Ciutadans (Ciudadanos), lidovci a socialisté. Lidovečtí poslanci nechali před odchodem ze sálu na svých místech španělskou vlajku.

Po schválení rezoluce separatističtí poslanci zazpívali katalánskou hymnu, schválení přivítal i dav demonstrantů před budovou parlamentu v Barceloně.

Připravujeme podrobnosti. 

Věřitelé Madridu a Barcelony couvají. Španělské dluhopisy ale podražily více než ty katalánské

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!