Harry a Meghan plánem na Megxit rozhněvali královnu. Nevěděla o tom | E15.cz

Kde budou bydlet a kdo to bude platit? Rozhodnutí prince Harryho a Meghan vyvolává řadu otázek

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Událost, která nemá v dějinách britské monarchie obdoby. Tak britská média hovoří o kroku prince Harryho a jeho manželky Meghan, kteří oznámili, že se chtějí vzdát role předních členů královské rodiny. Stejně nečekaná je i reakce Buckinghamského paláce, který dal otevřeně najevo, že s tímto krokem nesouhlasí.

Nejnovější královská kauza je na titulních stránkách všech celostátních britských deníků a pro většinu je zprávou číslo jedna i přes dramatické dění na Blízkém východě či očekávané historické hlasování o brexitu. Na odchod Británie z Evropské unie nicméně se svým titulkem "Megxit" odkazuje bulvární deník The Sun.

Stejnou slovní hříčku s částí jména vévodkyně ze Sussexu použil i americký list New York Post. Meghan a Harry, který je šestý v pořadí následnictví na britský trůn, slíbili, že podrobnosti svého kroku zveřejní v pravý čas.

 

Podle někdejšího královnina mluvčího Dickieho Arbitera se teprve ukáže, jak přesně hodlají Harry a Meghan svůj plán uskutečnit. "Je to logistická noční můra," uvedl, přičemž zmínil možné problémy se zajišťováním bezpečnosti královského páru.

Zpravodaj BBC Dymond napsal, že po oznámení vyvstalo mnohem více otázek než odpovědí. "Jaká bude jejich nová role? Kde budou bydlet a kdo to bude platit? Jaký bude jejich vztah se zbytkem královské rodiny?" tázal se.

The Times vývoj hodnotí jako druhou ránu pro Buckinghamský palác v rychlém sledu, neboť ani dva měsíce neuplynuly od předchozího nebývalého prohlášení člena královské rodiny. Královnin syn Princ Andrew na konci listopadu oznámil ústup z veřejného života po "katastrofálním" televizním interview ohledně svých vazeb na někdejšího amerického finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina.

Harry a Meghan se zase po "mnoha měsících úvah a interních diskuzí" rozhodli, že chtějí být finančně nezávislí, vzdát se svých rolí v královské rodině a dělit čas mezi Británii a Severní Ameriku, hlavně Kanadu. O dvě hodiny později přišla stručná reakce Buckinghamského paláce, podle kterého jsou diskuze o budoucnosti prince a jeho manželky v raném stádiu.

Zdroje z královské rodiny britským sdělily, že Harry a Meghan ostatní členy na své oznámení nepřipravili. Jejich krok prý příbuzné "zranil a zklamal". Podle zvláštní zpravodajky bulvárního listu Daily Mail Rebeccy Englishové Buckinghamský palác kvůli počínání vévody a vévodkyně ze Sussexu zuří.

Online přenos s Jindřichem Forejtem sledujte na Blesk.cz

"Je to ohromující, je to historické, v moderních dějinách to nemá obdoby," uvedl zpravodaj BBC Jonny Dymond, který se věnuje britské monarchii. Zároveň ale podle něj bylo "vcelku zjevné", že velká část královských povinností byla Harrymu a Meghan proti srsti. Stejně udivující jako samotné prohlášení mladého páru je prý to, že Buckinghamský palác neskrývá svůj nesouhlas s jejich záměrem.

O bezprecedentním vývoji mluvil i Dymondův předchůdce u BBC Peter Hunt. "Neumím si vybavit žádný případ z minulosti, kdy by členové monarchie vytahovali své spory na veřejnost," řekl.

 

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video