Kdo nejvíc ohrožuje bezpečnost USA? Rusko, tvrdí americký generál | E15.cz

Kdo nejvíc ohrožuje bezpečnost USA? Rusko, tvrdí americký generál

Vojenská přehlídka v Moskvě - tank T-14 Armata
Vojenská přehlídka v Moskvě - tank T-14 Armata
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko představuje největší ohrožení národní bezpečnosti Spojených států. Prohlásil to při slyšení v americkém Senátu generál Joseph Dunford, navržený prezidentem Barackem Obamou na nového předsedu amerického sboru náčelníků štábů.

„Rusko podle mého názoru představuje největší hrozbu naší národní bezpečnosti,“ řekl Dunford senátorům. Chování Ruska jako jaderné velmoci, schopné porušit svrchovanost amerických spojenců, označil za „přinejmenším znepokojivé“.

Dosavadní velitel americké námořní pěchoty Dunford také soudí, že by bylo rozumné dodat Ukrajině americké zbraně, aby mohla bojovat proti separatistům, podporovaným Ruskem. Bez této vojenské pomoci totiž ukrajinské ozbrojené síly „nebudou schopny samy se ubránit ruské agresi“, poznamenal.

Washington až dosud dodává Ukrajině obranné vybavení, například obrněná auta, brýle pro noční vidění, anebo dělostřelecké radary, nikoli však smrtící zbraně.

Vztahy mezi Ruskem a Západem prudce ochladly na úroveň studené války poté, co Rusko loni po svržení proruského prezidenta v Kyjevě anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo proruské povstání na ruskojazyčném východu Ukrajiny.

Moskvě prý vadí ovzduší nepřátelství

Moskva stále popírá, že by se přímo zapojila do konfliktu, ve kterém podle ní po boku ukrajinských separatistů válčí nanejvýš ruští dobrovolníci.

Boje mezi vládními jednotkami a separatisty si na Ukrajině od loňského dubna vyžádaly více než 6500 mrtvých. Ve středu Rusko za největší hrozbu označila i Deborah Jamesová, která má v Pentagonu na starosti vojenské letectvo.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v reakci prohlásil, že Moskvu znepokojuje „vytváření umělého ovzduší nepřátelství, která ve skutečnosti nemá nic společného s realitou, plány a kroky Ruska“. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina nelze počítat se změnou „nikoli přátelského“ postoje Západu vůči Rusku, o čemž podle něj svědčí i protiruské sankce. Západní státy je vůči Rusku uplatňují kvůli ruské roli v ukrajinské krizi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video