Kdo všechno se chystá opustit EU? Trumpův tým obvolával evropské politiky | E15.cz

Kdo všechno se chystá opustit EU? Trumpův tým obvolával evropské politiky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tým budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa obvolával evropské vůdce s dotazem, zda jejich země opustí Evropskou unii. S odvoláním na tvrzení stálého zástupce USA při EU Anthonyho Gardnera to napsal server listu Financial Times. Tón dotazu podle Gardnera naznačoval přesvědčení, že se evropský blok rozpadá.

Gardner, který je rozhodným zastáncem spolupráce Washingtonu s Bruselem, svůj post za několik dnů opustí. Šílenstvím a vrcholem pošetilosti by podle něj bylo, kdyby Spojené státy hodily přes palubu půlstoletí své zahraniční politiky proto, aby podpořily další rozklad EU a staly se "fanoušky brexitu".

"Byl jsem ohromen různými telefonáty mezi nastupující vládou a EU, v nichž první otázkou bylo, která další země po Británi se chystá EU opustit," řekl podle Financial Times americký diplomat. "Dotaz vnucoval přesvědčení, že rok 2017 je rokem, v němž se EU rozpadne," dodal.

Americký tisk uvádí, že Gardner působí na důležitém postu zástupce USA v EU od roku 2013. V Bruselu si získal respekt za své přátelské jednání a měl vliv na široké spektrum problémů počínaje protiruskými sankcemi a konče transatlantickou investiční a obchodní smlouvou TTIP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video