Kdo všechno se chystá opustit EU? Trumpův tým obvolával evropské politiky | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Kdo všechno se chystá opustit EU? Trumpův tým obvolával evropské politiky

ČTK

Tým budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa obvolával evropské vůdce s dotazem, zda jejich země opustí Evropskou unii. S odvoláním na tvrzení stálého zástupce USA při EU Anthonyho Gardnera to napsal server listu Financial Times. Tón dotazu podle Gardnera naznačoval přesvědčení, že se evropský blok rozpadá.

Gardner, který je rozhodným zastáncem spolupráce Washingtonu s Bruselem, svůj post za několik dnů opustí. Šílenstvím a vrcholem pošetilosti by podle něj bylo, kdyby Spojené státy hodily přes palubu půlstoletí své zahraniční politiky proto, aby podpořily další rozklad EU a staly se "fanoušky brexitu".

"Byl jsem ohromen různými telefonáty mezi nastupující vládou a EU, v nichž první otázkou bylo, která další země po Británi se chystá EU opustit," řekl podle Financial Times americký diplomat. "Dotaz vnucoval přesvědčení, že rok 2017 je rokem, v němž se EU rozpadne," dodal.

Americký tisk uvádí, že Gardner působí na důležitém postu zástupce USA v EU od roku 2013. V Bruselu si získal respekt za své přátelské jednání a měl vliv na široké spektrum problémů počínaje protiruskými sankcemi a konče transatlantickou investiční a obchodní smlouvou TTIP.

Napětí mezi Srbskem a Kosovem neutuchá. Bělehrad do oblasti vyslal ruský vlak, Priština protestuje
Konec protiruských sankcí i politiky jedné Číny? Trump poodhalil své záměry

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!