Kerry má v Soči jednat s Putinem, Kreml to zatím nepotvrdil | E15.cz

Kerry má v Soči jednat s Putinem, Kreml to zatím nepotvrdil

John Kerry
John Kerry
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf americké diplomacie John Kerry se v úterý v Soči setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jednat budou o dvoustranných vztazích a regionálních otázkách, včetně Íránu, Sýrie a Ukrajiny. Podle tiskových agentur to dnes oznámilo ministerstvo zahraničí Spojených států. Kreml setkání ale zatím oficiálně nepotvrdil.

Washington schůzku Putina s Kerrym oznámil poté, co ruská agentura RIA Novosti informovala o úterním jednání Kerryho v Soči s ruským kolegou Sergejem Lavrovem o situaci na Ukrajině, v Jemenu, Sýrii a Íránu. Nejmenovaný diplomatický zdroj k tomu poznamenal, že Rusko od schůzky šéfů diplomacií nečeká žádný průlom, ale doufá, že host přijede s „něčím novým“ zejména k Ukrajině a k dvoustranným vztahům.

Kreml: Zatím se jedná

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury TASS schůzku Putina s Lavrovem zatím nepotvrdil, i když ji nevyloučil. „Zatím se o tom jen hovoří. Je třeba vyčkat oficiálního potvrzení. Zda to bude oficiálně potvrzeno a zda se to podaří časově sladit, nelze vyloučit. Ale opakuji, zatím se o tom jedná,“ řekl Peskov.

Příjezd Kerryho do Soči, kde má Putin honosné letní sídlo, bude první cestou amerického ministra zahraničí do Ruska v uplynulých dvou letech, během nichž se bilaterálních vztahy Moskvy a Washingtonu dostaly kvůli ukrajinské krizi na nejchladnější bod od konce studené války.

„Samotný příjezd Kerryho do Ruska je velmi symbolický. Mnohokrát svou návštěvu zrušil, a nakonec se rozhodl přijet. Toto setkání (s Lavrovem) nebude průlomové, ale je velmi důležité. Tato návštěva se z jeho iniciativy dlouho odkládala. Nikdy se neuzavíráme, jsme otevření a připravení jednat o čemkoli,“ komentoval diplomatický zdroj agentury RIA Novosti informaci o úterním jednání šéfů diplomacií USA a Ruska. „Doufáme, že (Kerry) s sebou přiveze něco nového, nějaký nový pohled na to, co se v první řadě týká Ukrajiny a dvoustranných vztahů,“ dodal podle RIA Novosti diplomat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video