KLDR asi odpálila balistickou raketu, naznačila ochotu zastavit jaderné testy | e15.cz

KLDR asi odpálila balistickou raketu, naznačila ochotu zastavit jaderné testy

ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severní Korea je připravena zastavit jaderné zkoušky, pokud Spojené státy přeruší pravidelné společné vojenské cvičení s Jižní Koreou. Uvedl to severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-so. Pchjongjang letos již podnikl několik raketových testů, včetně zkoušky jaderné zbraně, v rámci snahy o předvedení svých bojových kapacit. Dnes Severní Korea zřejmě odpálila balistickou raketu z ponorky u svého severovýchodního pobřeží, informovaly nejmenované jihokorejské vojenské zdroje.

„Zastavte…cvičení na Korejském poloostrově, my potom také zastavíme naše jaderné testy,“ řekl šéf severokorejské diplomacie. Během svého prvního rozhovoru se západními médii hájil právo KLDR ponechat si jaderné odstrašující prostředky a upozornil, že KLDR se nenechá zastrašit mezinárodními sankcemi. Držel se přitom dlouhodobého názoru Pchjongjangu, že to byly Spojené státy, kdo komunistickou zemi přiměl obstarat si jaderné zbraně jako odstrašující prostředek.

V Severní Koreji se připravuje na začátek května sjezd jediné, vládnoucí politické strany - Korejské strany práce. Mnozí pozorovatelé jsou přesvědčeni, že vůdce Kim Čong-un bude chtít této příležitosti využít k tomu, aby prezentoval vývoj severokorejských vojenských kapacit.

Pokud se potvrdí dnešní informace o odpálení balistické rakety z ponorky, vzrostou tím obavy z toho, jaké má KLDR vojenské možnosti, zejména ve Spojených státech, které se doposud cítily před tímto státem díky své vzdálenosti poměrně bezpečné. Francie dnes Evropskou unii vybídla, aby přijala dodatečné sankce vůči KLDR. Pokud se informace o vypálení balistické rakety potvrdí, půjde o další porušení rezolucí OSN, uvedl mluvčí francouzského ministerstva zahraničí.

Ponorky jsou od světových válek obávanou zbraní, protože mohou v cestě k protivníkovi překonávat obrovské podmořské vzdálenosti, aniž jsou zaznamenány. To platí hlavně od studené války, kdy ponorky s jaderným pohonem pluly oceány s náklady raket s jadernými hlavicemi. KLDR již předvedla schopnosti svého ponorkového loďstva, když potopila v roce 2010 jihokorejskou válečnou korvetu Čchonan, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery