KLDR možná znovu uvedla do provozu jaderný reaktor, tvrdí OSN

Kim čong-un (ilustrační foto)

Kim čong-un (ilustrační foto)

Severní Korea možná znovu uvedla do provozu reaktor, který produkuje plutonium nezbytné pro výrobu jaderných náloží. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Satelitní snímky podle MAAE ukazují, jak se z továrny vypouští voda a pára, což je známkou, že reaktor může být opět v provozu.

„Od konce srpna 2013 agentura prostřednictvím analýzy satelitních snímků pozorovala vypouštění páry a vody z reaktoru, což jsou známky odpovídající tomu, že je v provozu,“ uvedla MAAE. Zároveň dodala, že do zařízení nemá přístup od dubna 2009, a nemůže tedy své odhady potvrdit.

MAAE ve své výroční zprávě uvedla, že severokorejský jaderný program „zůstává předmětem vážných obav“. Záměr znovu spustit pětimegawattový reaktor v jaderném komplexu Jongbjon oznámil Pchjongjang již v dubnu 2013. Odborníci tehdy odhadovali, že to KLDR bude trvat zhruba rok a půl.

Izolovaná země svůj jaderný program obhajuje jako „vzácný meč“, který ji umožňuje čelit nepřátelství ze strany Západu, především Spojených států. Jongbjon je technicky mimo provoz řadu let. Severní Korea zničila v roce 2008 jeho chladicí věž. Krok byl tehdy součástí opatření na podporu vzájemné důvěry v rámci rozhovorů s Jižní Koreou, Čínou, Spojenými státy, Japonskem a Ruskem.