KLDR zase vyrábí plutonium, jaderné testy nehodlá přerušit | E15.cz

KLDR zase vyrábí plutonium, jaderné testy nehodlá přerušit

epicentrum dřívějšího výbuchu údajné vodíkové pumy v KLDR
epicentrum dřívějšího výbuchu údajné vodíkové pumy v KLDR
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
KLDR hodlá pokračovat v jaderných zkouškách tak dlouho, dokud se bude cítit ohrožována Spojenými státy. Země také potvrdila obnovení výroby plutonia v rámci zpracovávání vyhořelého paliva z atomového reaktoru. Informovala o tom japonská agentura Kjódó s odvoláním na severokorejský ústav pro atomovou energii, který dohlíží na provoz v jaderném zařízení v Jongbjonu.

„Zpracovali jsme vyhořelé jaderné palivové tyče, které jsme odstranili z grafitového reaktoru,“ uvedl ústav pro Kjódó. Zároveň dodal, že výroba vysoce obohaceného uranu nezbytného pro jaderné zbraně jde „podle plánu“.

O tom, že KLDR s největší pravděpodobností obnovila provoz svého zařízení na výrobu plutonia, které může režim v Pchjongjangu každoročně zásobovat materiálem pro výrobu jedné jaderné bomby či hlavice, hovořila již na začátku června Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Šéf MAAE Jukija Amano tehdy řekl, že v jaderném provozu v Jongbjonu obnovil provoz reaktor o výkonu pět megawattů, který lze využívat buď k obohacování, nebo k přeměně plutonia.

Činnost reaktoru v Jongbjonu byla zastavena v roce 2007 v rámci dohody, v níž se KLDR zavázala ukončit jaderný program výměnou za humanitární pomoc. Činnost reaktoru obnovila KLDR v roce 2013, kdy země provedla svůj třetí nukleární test. V srpnu 2014 byl provoz zařízení pozastaven.

Rada bezpečnosti OSN uvalila na Severní Koreu nové sankce po jejím lednovém jaderném testu, který byl již čtvrtý v pořadí. Odborníci předpokládají, že země má zásobu dalších sedmi až 12 jaderných bomb či hlavic.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video