Koaliční nálety v Sýrii mají po měsíci 550 mrtvých, většinou radikály | E15.cz

Koaliční nálety v Sýrii mají po měsíci 550 mrtvých, většinou radikály

Americká stíhačka F15 tankuje během operace v Sýrii
Americká stíhačka F15 tankuje během operace v Sýrii
• 
ZDROJ: Ministerstvo obrany USA

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při náletech koaličních letadel v severní Sýrii za měsíc zahynulo přes 550 lidí, většinou islamistů. Oznámila to dnes organizace syrské exilové opozice, která situaci monitoruje z Londýna. Tlaku na radikály z Islámského státu (IS) využívá také syrské letectvo, které v minulých dnech zintenzivnilo nálety na oponenty na západě a východě země.

Podle bilance vůdce exilové opozice Ramího Abdar Rahmána zahynulo za měsíc na severu Sýrie 464 bojovníků IS. Někdejší spojenec této skupiny Fronta An-Nusra přišel o 57 lidí. Boje nepřežilo rovněž 32 civilistů, mezi nimiž bylo šest dětí a pět žen.

K náletům na pozice IS v Sýrii se odhodlaly USA a několik jejich arabských spojenců 23. září. Cílem je oslabit IS, který byl původně jednou ze skupin bojujících proti režimu v Damašku, ale postupně začal prosazovat vlastní cíle a na severu Sýrie a Iráku vyhlásil chalífát. Spojenecká letadla jeho pozice bombardují také v Iráku.

Citelný nárůst náletů

Syrská vláda využívá tohoto tlaku na IS vlastními akcemi proti opozici. Podle Rahmánovy skupiny syrské letectvo provedlo od neděle do úterka na 200 náletů na stanoviště opozice na západě a východě Sýrie. O život při nich přišlo údajně mnoho lidí, přesné údaje však k dispozici nejsou.

Podle oponentů se dosud armáda omezovala na maximálně 20 náletů denně. Jestliže bylo za 36 hodin zaznamenáno 210 leteckých akcí, je to citelný nárůst. Podle analytiků citovaných stanicí BBC je možné, že cílem je co nejvíc oslabit opoziční jednotky, než je stačí USA a jejich spojenci vycvičit a zásobit zbraněmi a municí. To má opozici připravit k pozemnímu boji proti IS.

Těžké boje o Kobani

Nejtěžší boje se v Sýrii vedou o kurdské město Kobani. USA tamním obráncům shodily tento týden balíky munice a léků a Turecko slíbilo, že umožní iráckým Kurdům posílit oddíly syrských obránců. Dnes prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že se Kurdové dohodli, že do Sýrie pošlou 200 iráckých milicionářů - pešmergů. Členové parlamentu iráckého autonomního Kurdistánu ve středu vyslání posil schválili. Půjde vůbec o první přímý cizí vojenský zásah do konfliktu v Sýrii.

Francouzský tisk dnes informoval, že v Sýrii přišli o život čtyři Francouzi, kteří tam odešli bojovat po boku IS. Pocházeli z oblasti kolem Montpellier, tři z nich byli v Sýrii rok, jeden několik měsíců. Několik z nich s sebou mělo partnerky i děti. Tři z mladých mužů byli muslimové, jeden konvertita. V řadách radikálů v Sýrii bojuje podle odhadů několik set Francouzů. Strach z jejich radikalizace po návratu vedl parlament k odhlasování zákona, který umožňuje zakázat vycestovat osobě, pokud existuje podezření, že se chce připojit k boji radikálů. Francie také blokuje internetové stránky, na nichž radikální skupiny hledají nové členy.

Zahraniční komentáře: Der Standard, SME, The Daily Telegraph

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video