Konec iracionálních čínských akvizic? Peking tlačí na firmy, aby omezily investice do zábavního průmyslu | E15.cz

Konec iracionálních čínských akvizic? Peking tlačí na firmy, aby omezily investice do zábavního průmyslu

ČTK

Čínská vláda hodlá zpřísnit pravidla pro investice domácích firem v zahraničí, zejména do nemovitostí, sportu a zábavy, s cílem omezit "iracionální" akvizice, zabránit korupci a dalšímu zadlužování firem. Uvádí to dokument Státní rady.

Čína usiluje o vybudování moderní Hedvábné stezky do jihovýchodní, jižní a střední Asie a dále na Blízký východ, do Evropy a Afriky. Rada se v prohlášení odvolává na rizika ohrožující zahraniční investice čínských firem. Avšak nespecifikovala je a blíže se nevyjádřila ani k novým pravidlům.

Fúze a akvizice čínských společností v zemích napojených na Hedvábnou stezku se zvyšují rychlým tempem, i když se Čína snaží odlivu kapitálu bránit. Podle údajů agentury Reuters letošní čínské akvizice v 68 zemích činily v polovině srpna 33 miliard dolarů (734 miliard korun), zatímco jejich hodnota za celý rok 2016 byla 31 miliard dolarů.

Tvrdíkovi Číňané chtějí vstoupit do ruského ropného giganta

Co se týče obchodů ve státech napojených na stezku, čínské firmy podle informací Reuters procházejí nadstandardně jednoduchým schvalovacím procesem.

Státní rada preferuje zahraniční investice domácích firem do takových oblastí, jako je zemědělství či špičkové technologie, "obezřetněji" pak podporuje těžební průmysl. Omezení se týká investic do nemovitostí, hotelů, zábavy, sportovních klubů a filmového průmyslu, jakož i projektů, které nesplňují požadavky na ochranu životního prostředí nebo bezpečnostní normy, uvedla Státní rada.

Spojené státy a Čína jsou v ekonomické válce, prohlásil Trumpův poradce
Čínská automobilka Geely prudce zvýšila zisk, pomohly znalosti Volva
Sondy Voyager už jsou čtyřicet let na cestě. Nesou důkazy o lidském životě

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!