Konec nízkých plateb. Irsko zpřísní výběr firemních daní

Irsko

Irsko Zdroj: profimedia.cz

Irská vláda zkoumá možnosti, jak zrušit mezeru ve svém daňovém systému, která umožňuje nadnárodním firmám výrazně snížit své daně ze zisku.

Irsko v poslední době kritizují britští i američtí zákonodárci kvůli skutečnosti, že nadnárodní firmy, jako Apple a Google, si snižují své daňové účty převedením zisku na své irské dceřiné společnosti. Irské ministerstvo financí proto zkoumá, jak by bylo možné postupně zrušit tuto techniku.

Ministři z irské vlády již dříve uvedli, že daňový systém země je spravedlivý a transparentní a že je potřeba mezinárodní spolupráce, aby se omezily daňové úniky nadnárodních společností, napsala agentura Reuters.

Apple daním uniká

Apple se tento týden dostal do centra zájmu amerických zákonodárců a médií. Zpráva vyšetřovacího podvýboru Senátu ukázala, že si Apple výrazně snižuje své daně prostřednictvím pěti firem v Irsku. Firmy mají stejnou adresu v Corku a stejné členy představenstva. V Irsku jich je sice všech pět zapsáno do obchodního rejstříku, pouze dvě jsou tam ale i daňovými rezidenty a jejich příjmy tam podléhají platbě daně. To znamená, že další tři firmy nemají ze zákona povinnost v Irsku platit daně. Zpráva upozornila, že Apple využívá rozdílu mezi zákony v USA a v Irsku. V Irsku firma platí daně v případě, že tam má nejen sídlo, ale i vedení a je odsud řízena a kontrolována.

Podle amerického zákona je firma daňovým rezidentem, tedy poplatníkem, v zemi, kde byla zřízena. Firmy Applu tak nejsou daňovými rezidenty ani v Irsku, ani v USA. Hlavní dceřiná firma, holdingová společnost zahrnující maloobchody Applu po Evropě, neplatila firemní daň již nejméně pět let.

John Perry: Google k nám přilákaly nízké daně a vzdělaná pracovní síla

Brian Hayes: Irsko není jako středomořské ekonomiky