Kongres zablokoval Obamovi širší pravomoci pro obchodní jednání | E15.cz

Kongres zablokoval Obamovi širší pravomoci pro obchodní jednání

americký prezident Barack Obama
americký prezident Barack Obama
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká Sněmovna reprezentantů zablokovala návrh zákona, který by prezidentovi Baracku Obamovi poskytl širší pravomoci při mezinárodních obchodních jednáních. Podle agentury Reuters tak Obama utržil od Kongresu tvrdou ránu. Příslušný návrh přitom Senát koncem května schválil.

Obama chtěl, aby mu Kongres při vyjednávání obchodních dohod poskytl mandát k takzvanému zrychlenému řízení. To by znamenalo, že prezident by po dokončení dohod předal dokument zákonodárcům, kteří by ho mohli schválit, nebo odmítnout. Žádné dodatky ani úpravy by ale prosadit nemohli.

Republikáni, kteří mají ve sněmovně většinu, se zrychleným řízením při vyjednávání obchodních dohod většinou souhlasí. Při hlasování ale odmítli rekvalifikační program, který byl součástí celého balíčku. Tento program, který naopak podporovali demokraté, měl pomoci najít pracovní uplatnění těm, kteří by následkem obchodních dohod o volném obchodu přišli o zaměstnaní.

Rozhodnutí zkomplikuje dohodu TPP

Nesouhlasný postoj ve Sněmovně reprezentantů tak zřejmě zkomplikuje šance na dokončení dohody o volném obchodu mezi USA a 11 zeměmi východní Asie a Tichomoří, uváděné pod zkratkou TPP.

Demokraté, kteří se tradičně k dohodám o volném obchodu staví na rozdíl od republikánů kriticky, se v případě uzavření TPP obávají, že Spojené státy následkem úmluvy přijdou ve zpracovatelském průmyslu o značný počet pracovních míst. Obama ale tvrdí, že nové obchodní dohody celkově posílí pozici USA v globálním soupeření s Čínou.

Spojené státy nyní vedou přípravná jednání s Evropskou unií o rozsáhlé obchodní a investiční smlouvě zvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Jednání byla zahájena v červnu 2013, odstranit by měla zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Proti dohodě mají ale námitky některé země EU a bojuje proti ní řada lobbistických skupin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.