Koronavirus: Nakažených přibývá, státy včetně Česka omezují spojení s Čínou | e15.cz

Koronavirus: Nakažených přibývá, státy včetně Česka omezují spojení s Čínou

ČTK, snk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo zahraničí kvůli koronaviru pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a nepřijímá v Číně ani nové žádosti o víza. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka diplomaté také řeší možnou evakuaci českých občanů z oblastí postižených nákazou, zastupitelským úřadům se přihlásili další tři lidé, takže jich je celkem pět.

"Vízová centra v Číně jsou v tuto chvíli zavřená," řekl Petříček. O dalších možných opatřeních se podle něj dál jedná. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že zvažuje, že vládě navrhne dočasně zakázat veškeré lety z Číny. Podle Petříčka je ale možné, že se aerolinky, které lety provozují, rozhodnou k takovému kroku samy.

Některé aerolinky jako třeba British Airways nebo Lufthansa už taková opatření podnikly.

O možnosti evakuace českých občanů jedná diplomacie s Francií a s Británií, podle Petříčka není vyloučena ani spolupráce s Německem. Paříž i Londýn plánují vyslání svých letadel do Číny v sobotu, záleží to ale na povolení čínských úřadů, uvedl ministr. Vyloučeno není ani vyslání českého vládního speciálu.

Koronavirus hýbe automobilovým světem. Na epidemii reaguje i Škoda >>>

Podobně se o své občany starají i další země. Nejvíce dotčené jsou státy v Asii. Tři z asi 200 Japonců, kteří byli ve středu evakuováni z čínského města Wu-chan. Ve čtvrtek pak z Číny do Japonska odcestovalo další letadlo s více než 200 občany Japonska, kteří projdou testy.

Své občany s Číny stahuje i Jižná Korea. Tam ve čtvrtek vypukly demonstrace proti plánu přeměnit dva objekty ve městech Asan a Činčchon v karanténní zařízení pro asi 700 Jihokorejců, jejichž evakuaci z Wu-chanu jihokorejská vláda plánuje na nejbližší dny.

Čerstvě se nebezpečí koronaviru přesunulo i blíže do Evropy. Tisíce cestujících uvázly na palubě výletní lodi v přístavu severně od Říma, u dvou čínských pasažérů existuje podezření na koronavirus.

Koronavirus 2019-nCoV, který vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a někdy může způsobit i zápal plic, se roznesl již do dvacítky států světa. V Číně viru podlehlo již 170 nakažených.

Autor: ČTK, snk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video