Krizové centrum v Polsku. Visegrádské země ho zřídí kvůli uprchlíkům | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Krizové centrum v Polsku. Visegrádské země ho zřídí kvůli uprchlíkům

ČTK

Visegrádská čtyřka, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, vytvoří krizové středisko pro zvládání migrace. Má sloužit hlavně ke koordinaci a výměně informací. Oznámil to  maďarský ministr vnitra po schůzce se svými kolegy z V4 ve Varšavě. Středisko bude mít sídlo v Polsku, které nyní celé skupině předsedá.

Středisko by podle polského ministra vnitra Mariusze Blaszczaka mělo koordinovat opatření členských států V4 při pomoci uprchlíkům v krizových oblastech. 

"Usilujeme o to, aby naše společné stanovisko, nesouhlasící se systémem přerozdělování uprchlíků, akceptovali naši partneři z EU. Soudíme, že tento systém je prostě neefektivní," uvedl Blaszczak podle webu polského rozhlasu. 

Připomněl, že ze 160 tisíc uprchlíků, kteří měli být přerozděleni podle kvót, se dosud podařilo umístit v jiných členských státech jen něco přes šest tisícovek. "Je to systém, který láká další migrační vlny do Evropy a tedy migrační krizi neřeší, ale zhoršuje," dodal.

Visegrádské země sabotují přerozdělování uprchlíků, tvrdí rozhořčeně řecký ministr

V4 podle polského ministra klade důraz především na utěsnění vnějších hranic EU. "Příkladem může být postoj našich přátel z Maďarska, kteří jako první utěsnili maďarské hranice, představující vnější hranici unie, přičemž čelili útokům ze strany dalších partnerů. Bylo to ale (od Budapešti) naprosto oprávněné počínání, opírající se o unijní pravidla," řekl Blaszczak.

Uvedl rovněž, že společné prohlášení ze schůzky V4 se vyslovuje pro pomoc uprchlíkům "v místech, kde skutečně jsou uprchlíky, a tedy mimo EU - v táborech v Libanonu a Jordánsku".

Varšavské schůzky se zúčastnily rovněž delegace Belgie, Bulharska, Chorvatska, Rakouska a Slovinska. Za Česko se podle polských médií zúčastnil náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.

Snad Merkelovou Němci zase zvolí, doufá polská premiérka

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka před novináři zdůraznil, že by žádná vláda neměla mít možnost se "vykoupit" z kvót EU na přerozdělování migrantů, jak podle agentury APA navrhovala V4. Sobotka zároveň vyzval k personálnímu posílení unijní pohraniční agentury Frontex.

Blaszczak bránil politiku své vlády mimo jiné argumentem, že jeho země "přijala milion lidí z Ukrajiny," což už nyní přetěžuje sociální systém.

Pohled na statistiku polských úřadů však podle agentury APA svědčí o tom, že se v případě Ukrajinců v Polsku z valné většiny jedná o pracovní migranty, s příslušným pracovním vízem. Skutečných žádostí o azyl bylo od začátku roku do listopadu 2016 podáno pouze mírně nad deset tisíc. 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!