Snad Merkelovou Němci zase zvolí, doufá polská premiérka

Polská premiérka Beata Szydlová

Polská premiérka Beata Szydlová Zdroj: Reuters

Polská premiérka Beata Szydlová
Beata Szydlová, Angela Merkelová
Beata Szydlová, kandidátka na premiérku polské strany Právo a spravedlnost
Polská premiérka Beata Szydlová
Polská premiéra Beata Szydlová
10
Fotogalerie

Polská premiérka Beata Szydlová by uvítala, kdyby německá kancléřka Angela Merkelová příští rok ve volbách obhájila svůj post. V rozhovoru s agenturou Reuters polská premiérka také ocenila kancléřčinu stabilní politiku, kterou podle ní Evropa potřebuje.

 

"Fandím Angele Merkelové a doufám, že bude kancléřkou," uvedla Szydlová. "Máme velmi dobré vztahy a v Evropské unii není mnoho žen v čele států. Zatím je zde Theresa Mayová (britská premiérka), Angela Merkelová a já. I z tohoto pohledu je to pro mě významné," dodala.

Podle Reuters je podpora pro Merkelovou známkou snahy obrousit hrany po několika roztržkách, které v poslední době poznamenaly vztahy mezi Berlínem a Varšavou. Vláda Szydlové důrazně nesouhlasila s migrační politikou Německa během uprchlické krize, další spory se týkaly plánu na výstavbu plynovodu Nordstream 2.

Kritikou na adresu Německa a Merkelové nešetřili zejména kolegové Szydlové v čele s lídrem strany Jaroslawem Kaczyńským, ačkoliv Berlín je pro Polsko v hospodářské oblasti klíčovým partnerem.

"Politika kancléřky Merkelové je předvídatelná a stabilita je něco, co Evropa skutečně potřebuje." uvedla dnes Szydlová. Trvá však na tom, že v otázce migrace udělala Merkelová chybu.

Smířlivý tón by podle Reuters mohl znamenat, že Polsko se snaží upevnit spojenectví s Německem kvůli obavám z americké politiky vůči Rusku po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Trump krátce po zvolení prohlásil, že chce zlepšit vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem a netají se obdivem k ruskému protějšku Vladimiru Putinovi.

Polsko se dlouhodobě obává rozpínavé územní politiky Ruska, což se projevilo i na letošním summitu NATO ve Varšavě. Lídři členských zemí NATO se tam shodli na nasazení společných jednotek v Polsku a Pobaltí jako ochraně před agresivitou Moskvy.

Trump v prezidentské kampani prohlásil, že USA by mohly své angažmá v NATO omezit, protože někteří spojenci neplní své závazky ohledně výdajů na obranu.

Szydlová věří, že to neznamená, že by Spojené státy rozporovaly dohodu z Varšavy. "Jsem si tím jista," odpověděla polská premiérka na dotaz, zda věří, že Trumpova administrativa ze závazku nevycouvá. "Rozhodnutí přijatá ve Varšavě jsou klíčová pro mír v našem regionu i pro globální bezpečnost," dodala.

Prohlášení z kampaně podle jejích slov není možné brát zcela vážně. "Musíme v klidu počkat, až prezident představí svůj program," poznamenala.