Snad Merkelovou Němci zase zvolí, doufá polská premiérka | e15.cz

Snad Merkelovou Němci zase zvolí, doufá polská premiérka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Polská premiérka Beata Szydlová by uvítala, kdyby německá kancléřka Angela Merkelová příští rok ve volbách obhájila svůj post. V rozhovoru s agenturou Reuters polská premiérka také ocenila kancléřčinu stabilní politiku, kterou podle ní Evropa potřebuje.

 

"Fandím Angele Merkelové a doufám, že bude kancléřkou," uvedla Szydlová. "Máme velmi dobré vztahy a v Evropské unii není mnoho žen v čele států. Zatím je zde Theresa Mayová (britská premiérka), Angela Merkelová a já. I z tohoto pohledu je to pro mě významné," dodala.

Podle Reuters je podpora pro Merkelovou známkou snahy obrousit hrany po několika roztržkách, které v poslední době poznamenaly vztahy mezi Berlínem a Varšavou. Vláda Szydlové důrazně nesouhlasila s migrační politikou Německa během uprchlické krize, další spory se týkaly plánu na výstavbu plynovodu Nordstream 2.

Kritikou na adresu Německa a Merkelové nešetřili zejména kolegové Szydlové v čele s lídrem strany Jaroslawem Kaczyńským, ačkoliv Berlín je pro Polsko v hospodářské oblasti klíčovým partnerem.

"Politika kancléřky Merkelové je předvídatelná a stabilita je něco, co Evropa skutečně potřebuje." uvedla dnes Szydlová. Trvá však na tom, že v otázce migrace udělala Merkelová chybu.

Smířlivý tón by podle Reuters mohl znamenat, že Polsko se snaží upevnit spojenectví s Německem kvůli obavám z americké politiky vůči Rusku po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Trump krátce po zvolení prohlásil, že chce zlepšit vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem a netají se obdivem k ruskému protějšku Vladimiru Putinovi.

Polsko se dlouhodobě obává rozpínavé územní politiky Ruska, což se projevilo i na letošním summitu NATO ve Varšavě. Lídři členských zemí NATO se tam shodli na nasazení společných jednotek v Polsku a Pobaltí jako ochraně před agresivitou Moskvy.

Trump v prezidentské kampani prohlásil, že USA by mohly své angažmá v NATO omezit, protože někteří spojenci neplní své závazky ohledně výdajů na obranu.

Szydlová věří, že to neznamená, že by Spojené státy rozporovaly dohodu z Varšavy. "Jsem si tím jista," odpověděla polská premiérka na dotaz, zda věří, že Trumpova administrativa ze závazku nevycouvá. "Rozhodnutí přijatá ve Varšavě jsou klíčová pro mír v našem regionu i pro globální bezpečnost," dodala.

Prohlášení z kampaně podle jejích slov není možné brát zcela vážně. "Musíme v klidu počkat, až prezident představí svůj program," poznamenala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video