Krutá volba. Francie pomůže potomkům džihádistů z Islámského státu, jejich matky s nimi však nesmějí | e15.cz

Krutá volba. Francie pomůže potomkům džihádistů z Islámského státu, jejich matky s nimi však nesmějí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavel Novotný - Info.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Možnost zachránit své dítě a zajistit mu lepší budoucnost. Takovou příležitost dostaly ženy, které nyní přebývají i se svými dětmi na severu Sýrie v táborech ovládaných syrskými Kurdy. Ti se těchto matek s dětmi však chtějí co nejdříve zbavit. Pomocnou ruku jim proto podala Francie. Má to však háček. Děti mohou do evropské země odcestovat bez doprovodu svých matek. Ty se totiž v mnoha případech v minulosti spojily s tzv. Islámským státem. 

Před několika dny se Nadine telefonicky ozvala nevlastní dcera. „Mám opustit děti, aby mohly odjet do Francie?“ plakala během hovoru. Mezi vzlyky jí stačila popsat podmínky, v jakých se i s dětmi nachází. V táborech na severu Sýrie je špatná hygienická situace: daří se tu hlodavcům, děti i dospělí trpí průjmy, zvracejí, obvyklé jsou kožní infekce.

„Moje nevlastní dcera strašlivě zhubla, váží už jen 45 kilogramů,“ zoufá si Nadine v rozhovoru pro agenturu AFP, která její jméno z bezpečnostních důvodů změnila. „Umíte si představit tu situaci? Opustit děti a nevědět, zda je ještě kdy uvidím? Nevědět, kdo se tam o ně bude starat?“ konstatuje Nadine. „Nejmladšímu dítěti mé nevlastní dcery je teprve osm měsíců, ještě kojí. To je nevýslovně kruté,“ dodává zoufalá babička.

Problém tkví v tom, že nevlastní dcera zoufalé Nadine opustila Francii a přidala se k radikálům z takzvaného Islámského státu, kteří nejprve v Sýrii a Iráku – a posléze na celém světě – hodlali vybudovat muslimskou utopii. Je otázka, jak vážně vůdci IS tento slib mysleli, podle všeho šlo hlavně o propagandistickou floskuli. Jisté je, že někteří mladí Evropané (ale nejen oni) jejich volání vyslyšeli a k teroristické organizaci se přidali. Často velmi mladé dívky za dobrodužných okolností odjížděly na Blízký východ, kde se vdaly za bojovníky kruté skupiny a na území Islámského státu porodily děti.

Jenže s tím, jak IS ztrácel moc i území, jejich muži umírali a ony se dostávaly do zajetí. V tomto případě syrských Kurdů, což je, cynicky řečeno, vcelku výhra. Jiné syrské síly, vládu nevyjímaje, by se k nim patrně zachovaly opravdu krutě. To syrští Kurdové chtějí jediné – aby cizí státní příslušnice z jejich území i s dětmi co nejrychleji odešly. Narážejí ale na nezájem zemí, ze kterých budovatelky islamistické utopie přišly. Právě Francie nedávno rozhodla, že přijme půl druhé stovky dětí, které se v celkem třech táborech na území syrského Kurdistánu ocitly. Paříž ale tentokrát dala jasně najevo, že o jejich matky doma nestojí.

Co se celkových počtů v případě Francie týče: asi 260 dospělých a 80 dětí už se do vlasti vrátilo. Jistě přes čtyři stovky dalších francouzských občanů a zhruba stejný počet jejich potomků – tedy celkem skoro devět set lidí – v regionu prý ještě zůstává.


Celý článek najdete na webu INFO.cz >>>


Autor: Pavel Novotný - Info.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery