Kuba dluží Česku miliardy. Havana požádala o částečné odpuštění dluhu | E15.cz

Kuba dluží Česku miliardy. Havana požádala o částečné odpuštění dluhu

Kuba dluží Česku miliardy. Havana požádala o částečné odpuštění dluhu
Raúl a Fidel Castro
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Česká republika měla ke konci loňského roku u ostatních zemí celkové pohledávky za 37,1 miliardy korun, o rok dříve to bylo téměř 35 miliard korun. Nejvyšší dluh má Kuba. Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí o stavu a vývoji zahraničních pohledávek České republiky, kterou ve středu dostane vláda pro informaci.

„Meziroční nárůst pohledávek byl zapříčiněn jednak navýšením o úroky 580,2 milionu korun, především však vlivem kurzových změn o zhruba 1766,2 milionu korun, neboť většina pohledávek je vedena v amerických dolarech,“ uvedlo ministerstvo. Dluhy vzniklé z civilních úvěrů činily zhruba 18 miliard korun, předloni to bylo necelých 17 miliard korun. Například Irák loni v souladu s dohodou o vypořádání dluhu loni Česku zaplatil téměř 176 milionů korun.

V případě Kuby ministerstvo informovalo, že zástupci České republiky s představiteli Kuby jednali loni v říjnu. Země dluh uznala a požaduje odpuštění jeho části, zbytek je ochotna při dlouhodobých splátkách hradit v eurech. „Česko nyní návrh Kuby posoudí,“ uvádí materiál. Kuba dluží Česku v civilních úvěrech přes 6,9 miliardy korun.

Pohledávky ze speciálních úvěrů, které podléhají režimu utajení, činily loni přes osm miliard korun, o rok dříve to bylo 7,3 miliardy. Speciální úvěry eviduje Česko u Libye a Kuby a týkají se například dodávek vojenského materiálu v minulosti.

Ministerstvo také informovalo, že eviduje dalších téměř 11 miliard korun pohledávek. Jde o dluhy vyplývající například z investic podniků nebo o dluhy, které vymáhají takzvaní deblokátoři. To jsou firmy, kterým stát dluhy podstoupil, aby je vymáhaly. Například Alžírsko dluží 621 milionů korun za dodávky společnosti Pragoinvest, která je nyní v likvidaci.

Dluhy jednotlivých států vůči ČeskuDluhy jednotlivých států vůči ČeskuAutor: ČTK

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!