Kurdové předali syrské armádě území na severu země, varují před tureckou invazí | E15.cz

Kurdové předali syrské armádě území na severu země, varují před tureckou invazí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Syrská armáda oznámila, že vstoupila do města Manbidž na severu Sýrie. Podle místních médií se na tom dohodla s tamními kurdskými milicemi, které požádaly vládu o pomoc kvůli nedávné hrozbě Turecka, že se Ankara chystá v regionu k další ofenzivě. Kurdské milice YPG zveřejnily předtím prohlášení, v němž vyzvaly vládu v Damašku k převzetí kontroly nad územím, jež dosud ovládaly. Učinily tak v souvislosti s nedávným oznámením USA, že stáhnou z regionu své vojáky.

Vstup syrské armády do Manbidže přivítal spojenec syrské vlády Rusko. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to označil za „pozitivní krok“, který může pomoci „stabilizovat situaci“. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v reakci připomněl už dříve domluvenou sobotní schůzku v Moskvě, kde mají o situaci na severu Sýrie v souvislosti s chystaným stažením USA jednat turečtí ministři obrany a zahraničí a šéf turecké tajné služby.

Erdogan také řekl, že nejnovější situace v Manbidži není jasná. Zatímco syrská vláda tvrdí, že dnes její armáda vstoupila do města, syrská exilová organizace SOHR uvedla, že vládní jednotky jsou na okraji města. Erdogan zdůraznil, že Turecko ze severu Sýrie neodejde, dokud odtamtud „nevyžene teroristy“. Za ně Ankara považuje milice YPG. „Až z oblasti odejdou, pak teprve tam nebudeme mít co dělat,“ uvedl Erdogan.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar řekl, že kurdské milice YPG nejsou oprávněné k tomu, aby zvaly kohokoli dalšího do Manbidže. Vyzval také všechny strany, aby se zdržely kroků destabilizujících region.

„Vyzýváme syrskou vládu, aby její armáda převzala kontrolu nad územím, z něhož jsme se stáhli, zejména nad městem Manbidž, a aby tak ochránila tyto oblasti před tureckou invazí,“ uvedla dnes YPG na twitteru. Nato syrská armáda oznámila, že vstoupila do Manbidže. „Zajistíme plnou bezpečnost všem syrským občanům i ostatním v tomto městě,“ uvedla syrská armáda.

Milice YPG bojovaly s podporou USA na severu Sýrie proti organizaci Islámský stát a díky občanské válce v Sýrii ovládly na severu značná území. Proto tam Ankara už v roce 2016 poslala své jednotky v obavě z nárůstu vlivu Kurdů u svých hranic. Na jihovýchodě Turecka totiž působí separatistická kurdská organizace PKK.

Arabsko-kurdské milice SDF, jejichž hlavní součástí jsou YPG, s podporou USA v roce 2016 osvobodily od IS i město Manbidž, které leží nedaleko tureckých hranic. Letos v červnu se USA a Turecko v rámci zmírnění napětí v oblasti dohodly, že YPG se z města stáhnou.

Minulý týden americký prezident Donald Trump oznámil, že nařídil stáhnout americké jednotky ze Sýrie. Několik dnů předtím ohlásil Erdogan, že s podporou místních povstalců zahájí na severu Sýrie další ofenzivu proti YPG. Turecký deník Yeni Şafak dnes uvedl, že už v pondělí posílili své postavení u města Manbidž místní povstalci podporovaní Tureckem.

Syrská armáda se z kurdského regionu na severu Sýrie stáhla v roce 2012, když tam YPG dobyly větší území. V oblasti pak vznikla de facto autonomní kurdská oblast a mezi režimem a Kurdy panoval křehký mír. Letos v létě, když se začalo hovořit o odchodu USA ze Sýrie, se kurdská Sjednocená demokratická strana (PYD), jejímž ozbrojeným křídlem jsou YPG, pokoušela s režimem jednat o uznání autonomie. Tu ale Kurdům vláda prezidenta Bašára Asada přiznat odmítá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video