Erdogan pozval Trumpa do Turecka. Bílý dům setkání nevyloučil | E15.cz

Erdogan pozval Trumpa do Turecka. Bílý dům setkání nevyloučil

Erdogan
Erdogan
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pozval svůj americký protějšek Donalda Trumpa, aby příští rok přijel na návštěvu Turecka. Zpráva, kterou vydal v pondělí večer Bílý dům a potvrdil tak informace turecké strany, přichází několik dní po oznámení o stažení amerických vojsk ze Sýrie. "Žádné konkrétní přípravy nejsou v plánu, ale prezident Trump je možnosti setkání do budoucna otevřen," upřesnil mluvčí Bílého domu Hogan Gidley.

Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin sdělil novinářům po zasedání kabinetu, že Trump chce v příštím roce návštěvu uskutečnit, ale ještě není vybrán žádný termín. Dodal, že Erdogan pozvání učinil během víkendového telefonického rozhovoru s hlavou Spojených států. Trump ve svém tweetu uvedl, že rozmluva s tureckým prezidentem byla "dlouhá a produktivní" a že probírali "pomalé a vysoce koordinované" stažení amerických ozbrojených složek ze Sýrie.

Stažení amerických vojsk z tohoto regionu je jak v zahraničí, tak v samotných USA vnímáno jako velmi sporné. Mimo jiné kvůli němu odstoupil americký ministr obrany James Mattis. Až američtí vojáci region opustí, nebude z pohledu Turecka stát nic v cestě jeho ofenzivě proti kurdským milicím YPG na severu Sýrie. Ankara již posílá další vojáky a zbraně k syrské hranici.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video