Uzbekistán: starosta Taškentu chce omezit rozvody. Nařídil televizi, | E15.cz

Kuriózní boj proti rozvodům: televize v Taškentu bude vysílat jména znesvářených manželů

David Vagaday

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Svérázné opatření proti vysoké rozvodovosti zavádí Rachmonbek Usmanov, starosta hlavního města Uzbekistánu Taškentu. Nařídil, aby se v regionální televizi a novinách začaly zveřejňovat jména manželů, kteří požádali o rozvod. Tento krok by je měl kvůli obavě z veřejné ostudy od jejich rozhodnutí odradit.

Usmanova podle serveru Hlasu Ameriky znepokojila nejnovější statistika za devět měsíců letošního roku, podle níž Taškent v rozvodovosti výrazně vede před ostatními regiony této středoasijské země.

V dvoumilionové uzbecké metropoli za výše zmíněné období skončilo rozchodem 32 procent manželství, zatímco ve druhé nejhorší oblasti země to bylo pouze 14 procent a ve většině dalších regionů Uzbekistánu dokonce méně než deset procent. Jen pro srovnání: v České republice se míra rozvodovosti pohybuje na úrovni 45 až 50 procent manželství.

Šestapadesátiletý starosta proto rozhodl, že televizní kanál Tashkent Telekanali bude dvakrát za měsíc v jedenáct hodin večer vysílat jména „hříšníků“. Jejich seznamy zároveň budou vycházet i v deníku Tashkent Oqshomi (Večerní Taškent).

Usmanov počítá s tím, že hrozba zveřejnění by mohla páry před rozchodem odradit, protože lidé v převážně muslimském konzervativním Uzbekistánu pohlíží na rozvody velmi negativně. Politik rovnou také varoval, že pokud se čísla nezlepší, začnou se na obrazovce objevovat i fotografie nešťastných párů.

Svérázný boj proti rozvodům není jediným kontroverzním činem starosty, jehož do funkce jmenoval v roce 2012 tehdejší dlouholetý prezident země Islam Karimov. Letos v březnu Usmanov oznámil, že Taškent kvůli údajně malé efektivitě zruší tramvaje a koleje kompletně demontuje. Přestože tramvaje mají ve městě víc než stoletou tradici a navíc Taškent v roce 2012 koupil za 20 milionů dolarů dvě desítky nových souprav VarioLF z Krnovských opraven a strojíren.

Obyvatele Taškentu také starosta nedávno naštval svým příkazem pokácet většinu stromů ve městě. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že jsou staré, ještě ze sovětské éry, a údajně ohrožují chodce.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video