Lagardeová: Do řešení krize se musejí zapojit všechny země | E15.cz

Lagardeová: Do řešení krize se musejí zapojit všechny země

Christine Lagardeová
Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: CTK/AP/Thibault Camus

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
"Dluhová krize, která sužuje především západní Evropu a jejíž dopady ohrožují i zbytek světa, se nijak nezmírnila," prohlásila šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Podle ní je zřejmé, že krize eskaluje a k jejímu řešení musejí přispět všechny země. Jinak hrozí, že se globální ekonomika ponoří do deprese.

„Vyhlídky světové ekonomiky teď rozhodně nejsou růžové. Právě naopak, jsou dost chmurné. Není ve světě žádná země, která bude imunní vůči krizi, která nejenže se nezmírňuje, ale naopak eskaluje,“ řekla Lagardeová, která ve Washingtonu navštívila ministerstvo zahraničních věcí USA. Začít má prý eurozóna, kde je ohnisko krize.

„To není krize, kterou by mohla vyřešit jedna skupina zemí. Doufejme, že to půjde vyřešit, když se zapojí všechny země, všechny regiony, všechny kategorie zemí,“ řekla. Nezáleží na tom, zda jde o země s nízkými příjmy, mladé tržní ekonomiky, země se středními příjmy nebo takzvané supervyspělé země. Dopady krize podle ní pocítí všichni.

Nečinnost se podle Lagardeové může tvrdě vymstít. Největší rizika šéfka MMF vidí v protekcionizmu, izolaci a dalších prvcích, které evokují velkou hospodářskou depresi na začátku 30. let minulého století.

Lagardeová nicméně připustila, že určité naděje lze spatřovat v Asii a v zemích Latinské Ameriky. Ty totiž už v 80. a 90. letech přijaly opatření k tomu, aby zlepšily svůj bankovní sektor i regulatorní rámec.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video