Lavrov: Denuklearizace Koreje není možná bez zrušení sankcí

Řešení jaderného problému Korejského poloostrova nemůže být úplné, dokud nebudou zrušeny sankce proti KLDR. Po jednání se severokorejským ministrem zahraničí Ri Jong-hoem to v Pchjongjangu řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle zdrojů ruské tiskové agentury Interfax se Lavrov v Pchjongjangu sešel i se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

"Řešení nemůže být úplné, dokud nebudou sankce zrušeny. Jak toho dosáhnout, je problém vyjednavačů, ale během jedné schůzky denuklearizaci zajistit nelze. Musejí existovat etapy a v každé z nich musí být patrný vstřícný pohyb," komentoval ruský ministr perspektivu setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Lavrov poznamenal, že "severokorejská strana zná historii posledních let a jistě bude určovat své stanovisko s přihlédnutím ke všem faktorům". Reagoval tak na dotaz novinářů, zda vyjednávací pozici Pchjongjangu ovlivní rozhodnutí USA vypovědět jadernou smlouvu s Íránem. Podle některých analytiků může KLDR nabýt dojmu, že Washington přijaté dohody neplní.

O konkrétní úvahy severokorejského vedení se prý Lavrov při rozhovorech s Ri Jong-hoem nezajímal. "Považoval bych to za nekorektní," řekl.

Agentura Interfax s odkazem na nejmenovaný zdroj z ruské delegace uvedla, že Lavrov se v severokorejské metropoli sešel i s vůdcem Kimem. "Vůdce KLDR Kim Čong-un přijal ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který je na oficiální návštěvě v Pchjongjangu," sdělil zdroj bez dalších podrobností.

Severní Korea je v těchto dnech v ohnisku zájmu světových mocností. Spojené státy s představiteli severokorejského režimu jednají v New Yorku, v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi a v Singapuru, kde se má 12. června uskutečnit historické setkání prezidenta USA Donalda Trumpa s Kim Čong-unem.

Cílem diplomatického úsilí je řešení problémů kolem severokorejského jaderného a raketového programu. Washington prohlašuje, že hlavním výsledkem červnového summitu má být dohoda o denuklearizaci Korejského poloostrova.