Lavrov: Pobaltí vstup do NATO neuklidnil, pokračuje ve výpadech proti Rusku | e15.cz

Lavrov: Pobaltí vstup do NATO neuklidnil, pokračuje ve výpadech proti Rusku

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Trojice pobaltských republik podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova neprokazuje Moskvě žádnou vděčnost za to, že je nechala po rozpadu Sovětského svazu v poklidu odejít. Šéf ruské diplomacie v rozhovoru se švédským listem Dagens Nyheter kritizoval především Litvu, která podle něj tlačí Severoatlantickou alianci k protiruským postojům.

“(Pobaltské republiky) vstoupily do NATO, ale žádný klid nepřišel, obzvláště ne v případě našeho litevského souseda,“ řekl podle agentury AP Lavrov s tím, že představitelé aliance před přijetím Pobaltí v roce 2004 Moskvě tvrdili, že Estonsko, Lotyšsko a Litva se v NATO zklidní.

Obzvláště kriticky se Lavrov vyjádřil k Litvě, kterou označil za zemi vůči Moskvě nejvíce agresivní a za rusofobní. Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius se proti takovému komentáři ohradil a Lavrovovy výroky označil za čirou propagandu, uvedla AP. „Termín rusofobní je naprosto nemístný. Souhlasil bych s kremlofobií, neboť je rozdíl mezi Ruskem a politikou jeho vladařů,“ řekl Linkevičius.

Lavrov se v rozhovoru věnoval i nedávnému incidentu v Baltském moři, kdy ruské vojenské letouny provedly podle Pentagonu provokační přelety nad americkým torpédoborcem. Šéf ruské diplomacie počínání pilotů obhajoval a řekl, že se rozhodli prohlédnout americkou loď z bezpečné vzdálenosti.

Sovětský svaz se zmocnil pobaltských států v červnu 1940 na základě paktu Hitlera se Stalinem. Nezávislost Estonsko, Litva a Lotyšsko získaly plně zpět až v roce 1991. Rusko jako nástupnický stát SSSR důrazně popírá, že pobaltské republiky byly okupované. K Sovětskému svazu se podle Moskvy připojily dobrovolně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery