Lavrov: Pobaltí vstup do NATO neuklidnil, pokračuje ve výpadech proti Rusku | E15.cz

Lavrov: Pobaltí vstup do NATO neuklidnil, pokračuje ve výpadech proti Rusku

Lavrov: Pobaltí vstup do NATO neuklidnil, pokračuje ve výpadech proti Rusku
Sergej Lavrov
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Trojice pobaltských republik podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova neprokazuje Moskvě žádnou vděčnost za to, že je nechala po rozpadu Sovětského svazu v poklidu odejít. Šéf ruské diplomacie v rozhovoru se švédským listem Dagens Nyheter kritizoval především Litvu, která podle něj tlačí Severoatlantickou alianci k protiruským postojům.

“(Pobaltské republiky) vstoupily do NATO, ale žádný klid nepřišel, obzvláště ne v případě našeho litevského souseda,“ řekl podle agentury AP Lavrov s tím, že představitelé aliance před přijetím Pobaltí v roce 2004 Moskvě tvrdili, že Estonsko, Lotyšsko a Litva se v NATO zklidní.

Obzvláště kriticky se Lavrov vyjádřil k Litvě, kterou označil za zemi vůči Moskvě nejvíce agresivní a za rusofobní. Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius se proti takovému komentáři ohradil a Lavrovovy výroky označil za čirou propagandu, uvedla AP. „Termín rusofobní je naprosto nemístný. Souhlasil bych s kremlofobií, neboť je rozdíl mezi Ruskem a politikou jeho vladařů,“ řekl Linkevičius.

Lavrov se v rozhovoru věnoval i nedávnému incidentu v Baltském moři, kdy ruské vojenské letouny provedly podle Pentagonu provokační přelety nad americkým torpédoborcem. Šéf ruské diplomacie počínání pilotů obhajoval a řekl, že se rozhodli prohlédnout americkou loď z bezpečné vzdálenosti.

Sovětský svaz se zmocnil pobaltských států v červnu 1940 na základě paktu Hitlera se Stalinem. Nezávislost Estonsko, Litva a Lotyšsko získaly plně zpět až v roce 1991. Rusko jako nástupnický stát SSSR důrazně popírá, že pobaltské republiky byly okupované. K Sovětskému svazu se podle Moskvy připojily dobrovolně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!