Le Soir: Řecko a Evropa se těsně vyhnuly chaosu

řecký fotbalový fanoušek

řecký fotbalový fanoušek Zdroj: ctk

Řecko a Evropa se vyhnuly chaosu, ale jen těsně, píše dnes v reakci na výsledky řeckých voleb belgický list Le Soir. V předčasných volbách získaly dostatečnou podporu potřebnou pro sestavení koaliční vlády strany podporující záchranný balík půjček a jeho podmínky. La Libre Belgique dodává, že Řekové tím uklidnili Evropu.

Kvůli odporu některých stran k úsporným opatřením a reformám, kterými partneři podmínili druhý záchranný balík půjček ve výši 130 miliard eur pro Řecko, totiž hrozilo, že by Atény mohly odejít z eurozóny. To by ale mohlo mít rozsáhlé dopady nejen na řeckou ekonomiku, ale i na celou eurozónu i Evropskou unii.

Komentátor La Libre Belgique připomněl v hodnocení řeckých voleb i probíhající mistrovství Evropy ve fotbale, na kterém ze stejné skupiny jako Češi postoupili i Řekové. Ty nyní čeká souboj s Německem, které není velmocí jen ve fotbale, ale i „mimo trávníky“. Německo je nejsilnější ekonomikou eurozóny a postoj Berlína k řešení současných potíží kolem dluhové krize eurozóny má zásadní význam.

„To, co se odehrává mimo hřiště, mezi Berlínem a Aténami, je mnohem méně sympatické (než fotbalové klání), ale mnohem významnější. Nejde ani o zápas, ani o konfrontaci či boj. Jde o záchranu měny sdílené 17 státy sjednocenými kolem jednoho vznešeného projektu - ekonomické a měnové unie,“ uvedl komentátor La Libre Belgique.

Le Soir nicméně dodává, že volby také ukázaly, že Řekové jsou více rozděleni než kdykoli předtím. Strany podporující záchranný balík i poměrně razantní úspory, kterými ho partneři podmínili a které se nyní bezprostředně dotýkají běžných Řeků a jejich peněženek, mohou vytvořit vládu. Tím však nekončí protesty ulice, podotýká Le Soir.

Kvůli reformám a škrtům, které se dotýkají penzí, daní a platů, se v minulých měsících v Řecku uskutečnily mohutné protesty. Projevilo se to i ve výsledku voleb, v nichž se na druhém místě za vítěznou Novou demokracií umístila koalice radikální levice SYRIZA. Právě tato strana, která nyní asi skončí v opozici, se silně stavěla proti podmínkám záchranného balíku.